Başarılı Bir Edebiyat Serüveni

Edebiyata gönül veren Betül Fırat, lise yıllarına dayalı olan yazma yolculuğunu 20 yılı aşkın süredir bugüne kadar yazarak geçiren ve yazılarını kitap haline getirip, edebiyat dünyasına değer katan yazarlarımızdan. Yazar Betül Fırat kimdir?

Engeli onu kesmeyip aksine sporda, Türkiye Engelli Bayan Halter dalında 2.’lik ödülü getirdi. “Edebiyata gönül vermiş biri olarak bu yolculuğu güzel tamamlamak istiyorum” diyerek hayallerinin sonsuz olduğu mesajını tüm enerjisiyle bizlere hissettirdi. Gelin bu güçlü kadını birlikte tanıyalım.

Röportaj: Melek Şenol

Betül Hanım öncelikle sizi tanımak isteriz. Kimdir Betül Fırat?

Ben Betül Fırat, 1984 yılında Amasya’da doğdum. Lise eğitimimi Diyarbakır ilinde Diyarbakır Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladım. 2010 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde lisansımı, 2018 yılında da Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansımı tamamladım.

2012 yılında kamuda Samsun’da başladığım ziraat yüksek mühendisliği görevime halen Ankara’da devam etmekteyim. Hayatımın belli bir döneminde sporla ilgilenmiş, %40 bedensel engelli olmam dolayısıyla lisanslı sporcu olarak Türkiye Engelli Bayan Halter (Benç Press,2009) Şampiyonası’na katılarak ikinciliği yakaladım.

Şu ana kadar çıkmış Mavinin Fecri, Mihrinin Hicranı, Heybemden Dökülen Öyküler ve Siyah Şapkalı Adam adında 4 eserim bulunmakta.

Bazı yazılarım Posta Gazetesi Çengelli İğne Köşesi’nde ‘Doğamızın Gereği’ ve ‘Kabul Olmak’ başlıklarıyla, diğer eserlerim de çeşitli web sitelerinde yayımlandı.

Sosyal medyada ‘Paradoks Okur Yazar’ olarak biliniyorum ve çeşitli platformlarda kitap tanıtımları yapmaktayım. Aynı zamanda ‘Yazar Betül Fırat’ adlı YouTube kanalımda şiirlerim seslendirilmekte ve bestelenen şiirlerim yayımlanmaktadır.

Ayrıca ‘Edebiyat Sanat Meltemi’ adlı kültür sanat sitesinde Genel Yayın Yönetmenliğini ve yazarlığını yapmaktayım. Bunların yanı sıra “Derin Mevzu” adındaki kitabım da yayına hazırlanmaktadır. Ayrıca çeşitli basılı ve dijital gazetelerde, basılı ve dijital dergilerde, web edebiyat sayfalarında köşe yazarlığına devam etmekteyim.

Nasıl başladı yazı yolculuğunuz?

Yazma yolculuğum lise yıllarına dayanmaktadır. 20 yılı aşkın süredir sadece yazıyordum. Geçtiğimiz 2 yılda eserlerimi bir araya toplayarak kitap haline getirebildim.

Çeşitli yerlerde köşe yazarlığına da çıkan kitaplarımın ünlenmesiyle başladım. Edebiyata gönül vermiş biri olarak bu yolculuğu güzel tamamlamak istiyorum.

Kitap isimlerinizin farklı olduğunu gördük; bize hikayelerini anlatır mısınız?

Kitap isimlerini kendim koymuş olup hepsinin ayrı bir anlamı olmakta. Mavinin Fecri; mavi renk aşığı olarak yakıştığını düşündüm ve fecir ise tan vakti anlamındadır. Tan ağarması aydınlıktan önceki son ve zifiri karanlıktır ve mavinin habercisidir.

Mihrinin Hicranı; Mihri hem güneş ve aydınlık anlamında hem de eylül anlamına gelmektedir. Eylül şairlerin vazgeçilmezi bir hüzün baz ayı olarak bilinir ve ayrılıklarla, hüzünle dolu şiirlere hicran yakışır diye düşündüm.

Heybemden Dökülen Öyküler; Heybemdeki Öyküler adını yakıştırmıştım ama bu isim daha önce alındığı için bu isimden de uzaklaşmamak için bu ismi uygun gördüm. Siyah Şapkalı Adam; kitaptaki karaktere uygun olsun diye seçilmiş bir isim.

Kitaplarınızın türleri ve konuları nedir? Kitaplarınızın nasıl doğduğunu anlatır mısınız?

Mavinin Fecri deneme türünde bir eser. Hayatla ilgili kıstasları içermekte. Hayatta içime dert olmuş ya da önemsediğim konularla ilgili yazmış olduğum ve kendiliğinden gelen cümlelerden oluşmakta. Biraz deneme biraz aforizmalarla hayata karşı duruşum da yer almakta. Okurlarım tarafından verilen “Düşük cümleler kraliçesi” lakabını kazandırdı bana şiirsel bir yazım olduğu için.

Mihrinin Hicranı şiir ve denemelerden oluşan bir eserdir. Genelde ayrılık, hayat üzerine ve hüzün üzerine şiirler bulunmakta ve kitabın son bölümünü denemeler, aforizmalar oluşturmakta.

Heybemden Dökülen Öyküler öykü türünde bir eserdir. Fantastik, büyülü gerçeklik, bilim kurgu, polisiye ve dram öykülerinden oluşmaktadır. Tamamıyla kurgudan oluşmakta, hayal dünyamın kapılarını okuyucuya aralamış olmakla birlikte büyülü öyküler okuyucuyu beklemekte.

Siyah Şapkalı adam polisiye roman olmaktadır. Rüyamda görmüş olduğum birçok karenin kâğıda döküldüğü kitapta, çözülmesi gereken cinayetlerle birlikte ana karakterin dram dolu hayatı, yaşadığı aşkı, içsel yaşadığı psikolojisinin anlatıldığı ve sonunda da tüm olanların açığa çıktığı bir roman olmaktadır.

Bir insanın yaşayabileceği korku, hüzün, sevinç, karamsarlık, kafa karışıklığı, aşk vs. duygularının hepsini birden okuyucuya yaşatılacağı türden bir eserdir.

Bu alanda birçok ödülünüz mevcut. Bize aldığınız ödüllerden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

“Şanlı Bayrağım” adlı eser bana “2022 Altın Kalemler Şiir Ödülü” nü kazandırmıştır. Daha sonrasında 3. Gümüş Kariyer Ödüllerinde “Yılın En Başarılı Fark Yaratan Yazarı” ve Kristal çam Ödüllerinde “Yılın Başarılı Yazarı” ödüllerine layık görüldüm. Bunların yanında Business Chanel Türk, Üniversite TV ve birçok canlı yayına katılmış bulunmaktayım.

Birçok alanda yer aldığınızı biliyoruz, bize çalışma alanlarınızdan bahseder misiniz? Yeni projeleriniz olacak mı?

Kitaplarım haricinde Edebiyat Sanat Meltemi Platformunun Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktayım. Birçok yerel gazetede köşe yazarlığı yapmaktayım. “2022 Ferhat ve Şirin Öykü Yarışması” Jüri Başkanlığı yaptım ve Jüri Başkanı Plaketi takdim edildi.

Yürekten Kaleme Öykü Senfonisi ve Yürekten Kaleme Şiir Senfonisi antoloji kitaplarını hem derlemesini yazar arkadaşım İnci YILMAZ ŞİMŞEK ile birlikte yaptık ve öykü-şiir olarak katılım sağladık.Şiirlerime beste yapılmakta ve Yazar Betül FIRAT youtube kanalımda yayınlanmakta. “Derin Mevzu” adlı kitabım bu yılın aralık ayında okuyucu ile buluşacak.

Diğer yandan çocuk romanı hazırlıklarım ve başlamış olduğum 3 ayrı roman çalışmalarım devam etmekte. Fantastik, mistik ve polisiye olacak romanları da en kısa sürede okurla buluşturmak istiyorum.

Ankara Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği AKSED Yönetim Kurulu Üyesi, Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği Ankara Temsilcisi, Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şube Üyesi olarak edebiyat ve sanat alanında çeşitli faaliyetlerde bulunarak gönül verdiğimiz edebiyat ve sanat yolculuğuna devam etmeyi düşünüyorum. Söyleşi ve yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Edebiyatla kalın, hoşça kalın.

https://www.sheandgirls.com/yazar-betul-firat-kimdir/

Yorum Yap