DÜRÜSTLÜKTEN KİMSE KAYBETMEZ

İnsanları dürüstlük derecelerine göre iyi diye nitelendiririz. Bir insanın karşısındakinde aradığı ilk özelliktir dürüstlük.

Kimse yalanlarla çevrelenmek istemez. Dahası güvenilirliğin yittiği andır yalan bir dünyada yaşamak.

Dürüstlük her zaman tek taraflı da değildir. Karşınızdakine güvenmek için de dürüstlüğünden şüphe etmemek gereklidir.

İnsanın önce kendine karşı dürüst olması gereklidir ki ne zamana kadar kandırabilirsiniz ki kendinizi? Kendinize karşı ne kadar samimi olursanız diğer insanlara da öyle davranırsınız.

Bu konuda kırılan güvenin bir daha yerine gelmeyeceğini de unutmadan yol almak gerektiğini unutmamak gerek.

İnsanlar kendilerini farklı göstermek için dürüstlüklerinden ödün verirler. Olduğunuz gibi kabul edilmiyorsanız çare samimiyetinizi bozmakta değil; olduğunuz gibi kabul edileceğiniz yerlerde bulunmaktan geçer.

İnsanlar istediklerini elde etmek için şekilden şekle girer ve samimiyetlerini kaybederler. Diğer insanların bunu anlamayacağını düşünseler de tam tersi şekilde samimiyetsiz olarak karşılanırlar.

İnsanlara ve kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik dürüst olmak yani kendinize ve dış dünyaya karşı samimi olmaktan geçer.

İnsanların gözünde değerinizin artmasını ve düşmemesini istemek de samimiyetten geçer. Ne kadar dürüst olursanız o kadar seçici de olursunuz zamanla. Gereksiz samimiyetlerden uzak durunca dürüstlükten ödün vereceğiniz bir şey de kalmaz.

Önemli bir sermayedir dürüst olmak. Ne kaybederseniz kaybedin itibar kaybetmeyin. İtibar sağlamak için de tek yol dürüstlükten geçer.

İçiniz dışınız bir olur kendinize karşı samimi davranırsanız. Önemli olan da aslında kendinize nasıl davrandığınızdır. Kendinize verdiğiniz değer duygu ve düşüncelerinizin samimiyetiyle olur.

Sizi diğer insanlardan ayıran en önemli özelliktir dürüst olmak. Ne tür özellikleriniz olursa olsun samimi değilseniz diğer tüm özelliklerinizin görmezden gelinmesine neden olacaktır.

İnsanlar içinde var olmak ve yer edinmek için önce dürüstlüğünüzden şüpheye düşmemeniz gereklidir.

Bütün ilişkilere bir adım önde başlamak için ilk şartı yerine getirmek gerek; dürüstlükten kimse kaybetmez!

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap