EMPATLAR

Empati kurabilen insanlar ne büyük nimettir. “Seni anlıyorum” ne değerli bir cümledir. Bilirsiniz ki yanınızda bir duygudaş vardır.

Tabi ki herkes empati kuramaz. Bu da anlayışla sınırlı olsa gerek. Bir insan bencil ve narsisse zaten kendinden başka kimseye değer vermiyor demektir.

Empati kurabilen insanlarında dereceleri vardır. Empatiyi en üst seviyede yaşayan insanlar “Empat” olarak adlandırılır.

Empatlar sizin içinde bulunduğunuz duygu veya durumu anlamakla kalmazlar aynı zamanda yaşarlar da. Sizin yerinize geçirmişlerdir kendilerini. Değerlerini bilin.

Dünyada yeterince kaos varken yakınınızda bir empat bulunuyorsa şanslısınızdır.

Yaşamın içinde dünyaya gerekli olan empatlardır. Yaşamın size verdiği belki de en değerli varlıktır empatlar.

Önce sizi anlar ve önemseler daha da önemlisi derdinizi, kederinizi, sevincinizi, mutluluğunuzu sizin kadar yaşarlar.

Empatlar kimseye yük olmazlar aksine siz onların üzerine yük olabilirsiniz. Çünkü en az sizin kadar sizin acınızı çekmişlerdir. Öyle ki televizyonda izledikleri şiddet veya kötü sahnelerinden bile aşırı etkilenirler.

Empatlar genelde yalnız olmayı sever ve çok kalabalık yerlerde huzursuz olurlar. Bunun sebebi kendilerini korumak da olabilir ya da çok fazla insanın enerjisini ve gerginliğini hissetmelerinden duydukları rahatsızlık da olabilir.

Yüksek ölçüde barışçıl olan empatlar çevrelerinde olup bitenlerden en fazla etkilenenlerdir. Hem doğrucudurlar hem de yalan söylenildiğini hemen anlayabilirler. Bir empatı yalan duygularla kandıramazsınız yani.

Sanatkâr ruhlu ve yaratıcı olurlar. Dejavu hissini daha sık yaşarlar diğer insanlardan.

Empatlık hislerle alakalı olduğu ve ölçülemediği için bilimsel bir kavram niteliğinde değildir. Şu da var ki empati diye bir kavramımız var ve bu bilimsel. Empati derecesi çok yüksek olan kişilerin varlığı da bir gerçek.

Birinin empat olduğunu anladığınız zaman olabildiğince az etkilemeniz gerekir. İkili ilişkilerde en fazla yorulan ve zarar görenler empatlar olur çünkü.

Olabildiğince anlatacaklarınızı törpüleyip anlatmanız gerekir onlara. Etkileneceği detayları vermemek de bir yol olabilir. Sizin anlatıp geçtiğinizi bir empat yaşayacağı için etkileri belki de kalıcı olabilir.

Bu kadar duygudaş olup dünyanın kahrını onlar da çekmek istemezlerdi muhtemelen. Aslında empatlar empati kurdukları insanlarda daha çok anlayışa muhtaçtır.

Bir empat tanıyorsanız önce onunla paylaşmak istediğinizin önemine karar verin, ne kadar etkileneceğini düşünün ve sonra paylaşın.

Hayal güçleri de oldukça yüksek oldukları için sizin aman diye anlattıklarınız empatlarda görüntüye ve algıya dönüşür.  Siz iki gün sonra unutmuş olsanız bile onlar unutmaz ve yaşarlar.

Ortamdaki gerginliği ve elektriği yine en fazla hissedip etkilenenler onlardır. O yüzden de kendilerini korumak isterlerse böyle ortamdan soyutlamaları çok normal. Anti-sosyal diye etiketlemeden önce düşünmek gerek insanların neyden nasıl etkileneceğini.

İnsanlar içlerindeki duyguları dışa vurup rahatlamak isterler ama çevrelerindekilerinin nasıl etkilendiğini düşünmezler.

O yüzdendir ki empatlara karşı daha dikkatli olunmalı ve önce ne kadar etkileneceğini düşünmeniz gerekli.

Siz siz olun “Empat” birine empati ile yaklaşın.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap