FOBİLER

Ne çok korkumuz var hayatta. Günlük yaşantılarımızda da aklımızın bir yerinde fobilerimizle gezeriz. Korkmak doğal bir duygu olsa gerek ki herkes kolaylıkla dile getirebiliyor. Hatta isim bile takmışız korkularımıza. “Benim fobim var.” Diye geçebiliyoruz.

Korku neyse de kimisi samimi gelmiyor insana. Fobiniz vardır elbet, olabilir ama derecesi abarttığınız gibi midir?

Diğer yandan da insanın fobilerinin olması onu daha enteresan mı yapar da her yerde dile getirilir?

Mesela kapalı alan korkusu olan birinin kalkıp da bir uçağa biniyor oluşu ne kadar samimi gelebilirse o kadar düşündürüyor insanı. Havada kapalı kaldığın bir kutu kapalı alandır ve dahası korkunca kaçacak yerinizin de olmaması fobinizi artırması lazım. Fazla rahatsanız da fobi değildir o. Fobi değil panik ataktır belki de. Bir bilene danışın.

İnsanların fobilerinden bahsetmesinin ve abartmasının tek nedeni olabilir aslında. “Ben sizin gibi değilim. Ben hassasım.” demekten başka ne olabilir ki. Tabi karşı atakla hemen “Korkularının üzerine gitmelisin…” diye akıl vermeler de başlayacaktır ki kaçacak yeriniz olmayacak.

Herkes bir şeylerden korkar. Gayet de doğaldır bunu yaşamak. Yine de korkularımızı kronikleştirmek ve hastalık derecesinde yaşadığımızı anlatmak doğru mudur, bilinmez.

Nereye kadar korkabilirsiniz mesela. Ölümüne bir korku mudur bu yoksa bir anlık ataktan sonra geçer mi? Hayatı bu derecede olumsuz yönde etkilemeye gerek olmaması gerekli. E… tabi yoksunluklarınızın ya da başka bir duygunuzun üzerini örtmek istemiyorsanız.

Fobiniz olunca daha mı entel gözüktüğünüzü sanıyorsunuz ya da daha mı hassas belki de hastalıklı gözüküyorsunuzdur.

Şu tıp alemine yeni yeni hastalıklar kazandırmaktan başka ne işe yarıyor ki bizim fobilerimiz.

“Ay ben yapamam, benim fobim var.” demek de bir yerde işten sıyrılmaya çalışmak sanki. Ama maalesef ki hiçbir fobi işten sıyrılmanıza yetmez.

Bir de ‘korkuyorum’ demek yerine neden ‘fobim var’ demeyi tercih ettiğimizi uzun uzun düşünmeliyiz. Korkmak ve bunu söylemek daha samimi geliyor çünkü.

Siz siz olun fobilerinize en azından fobiymiş gibi hissettiklerinize bu derece yenilmeyin.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap