GERÇEK HAYAT

Hayat masallardaki gibi olsaydı keşke. Bir parmak şıklatmasıyla her isteğimiz yerine gelseydi ya da istemediğimiz kötülükler bir anda yok olsaydı. Ne yazık ki böyle bir şey söz konusu değil.

Hoş kimse de bize dünyaya gelirken her şey kusursuz olacak diye bir vaatte bulunmadı. Rastgele hayatlarla rastgele bir dünyada yaşıyoruz sanki ne zaman ne olacağının garantisi olmayan.

Hayat bir muamma; içinde ne getireceğini bilmediğimiz. İyilik ve güzellikte çıkabilir içinden, kötülükte.

Hayat için her zaman planlarımız olsa da bazen unutuyoruz hayatın da planları olduğunu. Bizim için ne sürprizler var kim bilir ömrümüz boyunca.

Sürekli odaklanmak ve teyakkuzda olmamız gerekiyor hayatta. En azından canımızın kıymeti için dikkat etmek gerekli.

Dünyaya bırakılış balonlar gibi oradan oraya savrulup ilerisini görmeye çalışırken buluyoruz kendimizi.

Kim istemez ki sorunsuz bir hayatı, güllük gülistanlık olmasını. Biz bunları düşünürken hep başka bir tasanın içinde buluyoruz kendimizi. Dert ve tasalardan kafamızı kaldırdığımızda ise hayat geçip gitmiş oluyor ellerimizden.

İki yakası bir araya gelmeyen bir yaşamın içinde savrularak sonunun hayra ya da şerre çıkacağından emin olmadığımız bir zaman diliminde yaşanmış bir hayat olarak kalıyoruz.

Kaderin ve kısmetin arasında sıkışmış bir döngünün içinde yuvarlanıp gidiyoruz. Doğumlar ve ölümler de var, savaşlar ve barışlar da var, güzel bir doğanın yanında afetleri de var. Aslında her şey tezadıyla birlikte var olma özelliğinde. Güzel ve çirkin bir arada.

Hayatın gerçekleri içinde her şeyi barındırmasında yatıyor. Gidecek bir yer ya da kaçacak yerimiz olmadığı çok belli.

Gerçek hayatın bizim hayallerimizle alakası yok; kaç kişi vardır hayalini gerçekleştiren? Hayatın bize getirdiklerini iyi değerlendirme çabası içindeyiz sadece. Gerçek hayat bize anlatıldığı gibi peri masallarından da oluşmuyor. Elinize kalemi alıp yeni bir dünya çizeyim diyemiyorsunuz. Bazen de olduğu gibi karşılayıp kabul ediyoruz bize sunduklarını.

O yüzden hayatın gerçekleriyle yüzleşmek gerek; ne getirirse getirsin.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap