GÖLGELER

İnsanların üzerinde ne kadar çok sorumluluk ve ağırlık var. Görünen yüklerden daha fazlasını taşıması gerekiyor aslında insanların.

Hayatımızda bir sürü çıkmazla karşılaşırız. Her sorunun üstesinden elbette ki gelemeyiz ama çabalarız.

Karşınızda bir düşman olsa adil bir şekilde savaşabilir ve kazanabilirsiniz belki. Karşınızdaki sadece üzerinde olan bir gölgeyse ya ne yaparız?

Mesela kötü duygular veya sizin rutin yaşamınız etkileyecek duygulara sahipseniz bir gölgeniz var demektir. Görüp dokunamadığınız bir düşmanın varlığı söz konusudur.

Savaşların içinde yaşamak zorundaysanız bu da hayatınızı olumsuz yönde etkiler ve bu da yine sizin gölgenizdir.

Çevrenizdeki insanlar samimi değilse, arkanızdan kuyunuz kazılıyor ve siz onları fark etseniz de direk emin olamıyorsanız başka bir gölgeyle savaşıyorsunuz demektir.

Dünyanın ortak uğraştığı savaştığı ve yakın dönemde yaşadığımız, etkisi dahi geçmemiş salgın hastalıklar da bir gölgedir. Etkilerini düşününce hayatımızın karardığını düşünmemek işten değil.

Elimizde olmayan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen afetler; deprem, sel, yangın ve doğayı da bizi de etkileyecek her türlü olay da gölgeler arasında sayılabilir.

Hayatımız boyunca ne kadar çok gölgeyle yaşamak zorundayız meğer. Çoğuna karşı kazanma ihtimalimizin de düşük olduğu aşikâr.

Elimizden hiçbir şey gelmiyor gibi gözükse de önlem almak bir çıkış yolu olabilir. Hiçbir çaba sarf etmeden kaybedilen savaşlar teslimiyettir. O kadar kolay teslim olmamak gerekir. O yüzdendir ki elimizden geldiğince önlem almalı; kendimizi ve çevremizi korumaya çalışmalı.

Her gölgenin yok olması için ayrı bir gün ışığı vardır elbet. Yapılması gereken ışığımızı çoğaltmak.

Gölgeler arasında kaybolmak kader olmamalı. Elinizden geleni yaptıysanız, yeterince savaştıysanız ve geriye yapılabilecek bir şey kalmadıysa ancak kader diyebiliriz. Koşulsuz şartsız teslim olunmuşsa bu kader olamaz; ancak ihmalkarlık olur.

Gölgeler elbette ki varlığını sürdürecek; gölgelerle birlikte bizim de varlığımızı sürdürmemiz gerekiyor. O yüzden yenilgi kelimesini rafa kaldırmalıyız.

Gölgelere yenilmemek için güçlü durmalı ve her daim savaşmalıyız.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap