GÜNDEMİMİZ NE?

Dünyada ve yaşadığımız toplumda bir dolu haberle karşılaşıyoruz. Yeri geliyor üzülüyoruz yeri geliyor seviniyoruz.

Peki ya gerçekten gündemimiz ne bilen var mı? Telaşlarla, tasalarla geçen hayatımızda gündemin ne kadar etkisi var düşünmek lazım.

Gündem denilen haberlerin etkisi belki beş dakika belki on dakika sürüyor ve sonrasında her zamanki yaşamımıza geri dönüyoruz. Günlük koşturmacalarda bu haberlerin esemesi okunmuyor.

Kendimize samimi olarak soracak olursak gündeme aldığımız şeyler hepimizde farklılık gösterecektir. Kimi kovaladığı işlerden bahsedecek kimi de yakınacaktır.

Aslında gayemiz daha güzel bir dünya da yaşamak olmalı. Huzur ve mutluluk içinde yaşamak her zaman eskimeyen gündem maddesi olabilir ve kime sorsanız bunu söyleyecektir bize.

Bir de kendi kendine gündem yaratmaya çalışanlar var ki mutlaka uzağında olmak gerekir. “Biliyor musunuz?” diye başlayan cümlelerle anlatılmaya başlanması ve bitmeyen gündem maddelerinin sıralanması aynı esnada olmakta.

Gündem dediğiniz zaman bugünü içerir; bugün menümüzde olanları sıralarız. Aslında önem sırasına göre nitelemek ve ona göre hayatımızda yer vermek en iyisidir.

Hiç ilgimizi çekmeyecek bir olgu veya oluşumun hayatımızda da yeri olmaması gerekir ki neden kafamızı bunlarla meşgul edelim?

Kimi de gündem olmak için üstün bir çaba sarf eder ama biz de samimiyetinin olup olmadığını şıp diye çözebiliriz. Kimse kendini de başkalarını da kolay kolay kandıramaz neticede.

Ortak değerlerimiz var toplum olarak ve bu değerleri hep birlikte korumamız gerekli. Ortak konularda tabi ki gereken tepkinin de verilmesi gerekmekte.

Bunun haricinde bir başkasının hayatı veya özel yaşamının bizi ilgilendirmemesi gerek; şöhretli bile olsa. Ortada bir haksızlık veya olağandışı bir durum varsa tabi ki gündemimize almak ve etkileşim de göstermek gerekli.

Bunlar dışında hayatımıza aldığımız ve aklımızı oyalayacağımız her şey önemli olmakta ve bize zaman ve enerji kaybettirecek hiçbir şeyi gündemimize almamamız gerekmekte.

Hayatımızda iyileştirmeler yapmak, yaşantımızı kolaylaştırma huzur ve mutluluk istemek daha etkin olabilir gündemimize almak için. İki dakika konuşup unutacağımız olaylar için toplumun tamamını ilgilendiren şeyler değilse gerek de olmamalı düşünmeye.

Herkesin kendisine sorması gereken soru “Gündemimiz ne?” olmalıdır.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap