HAYAL GÜCÜ EYLEMİN GÜCÜ

Bir hayalimiz var elbet… 

İnsanlar bir şeylere tutunarak yaşar. İtici güçtür her zaman kurulan hayaller. Yarına umutlu bakmaktır.

İnsanı hayatta başka ne tutabilir ki? Yaşama isteğinin oluşması gerekli bir şekilde.

Günlük çabaların yanında gelecek için plan yaparken bir yandan da hayal gücüne güvenmek belki de farklı şekillendirir hayatları.

Yaşam; doğma, rutin hayatı yaşama ve sondan ibaret olmamalı. İnsan hayatını anlamlı kılacak ve arkasında iz bırakacak eylemler gerekir ve bunun için de hayal gücü.

Yüzyıllardır olan önemli gelişmelerin hepsi bir zamanlar hayaldi. Elektriğin, telefonun, internetin, arabaların ve bunun gibi bir dolu şey insanların hayaliyle başladı.

Her hayal de ihtiyaçtan doğar aslında. Hangi konuda neye ihtiyaç varsa önce bu ihtiyacı gidermeye yönelik çabalanır. İhtiyacın fazlası da her şeyin daha iyisi olabileceğinden ileri gelir.

Araçlar bir yerden bir yere gitmek için iyi bir vesiledir; hayal gücü ise her yere götürür. Belki de uyanılmayacak tek rüyadır hayaller.

Günün sonunda huzurla uyumak ve mutlu uyanmaktır hayaller. Tabi bu hayaller için de yaratıcılığımızı geliştirecek etmenler gerekir. Bunlardan biri de okumaktır. Her okunan kültür olarak zenginleştirmenin yanında bir de ufku da genişletir.

Bu zamana kadar yapılan her şeyin hayalle ilgisi var. İnsanoğlu uçmayı hayal etmeseydi uçak üretebilir miydi ya da uzun yolu kat etmek için tekerleği bulabilir miydi? Evrim sadece insanların gelişmesinde değil hayal gücünün gelişmesi ve ilerlemesinde de rol oynamıştır.

Daha da ilerisini düşünürsek belki de hayatımıza yeni yeni giren nano teknolojilerde de çığır açılacaktır. Devrim insanoğlunun yapısında olduğu gibi hayallerin ötesine de geçmek mümkün olacaktır.

Yaşamı anlamlı kılabilmek ve daha yaşanabilir hale getirmek için etkili ve kalıcı adımlar gereklidir. Bu adımlar da sadece hayal gücünün ilerlemesi ve eyleme dönüşmesiyle mümkün olacaktır.

Her hayal kendisini gerçekleştirebilecek eylemlere de muhtaçtır.

Kısacası hayal kurup eyleme geçmek gerekir; hayal gücü eylemin gücüdür.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap