HUYSUZ SARMAŞIK

Çağımızın vebası mutsuz insanlar güruhu sanırım. Hiç kimse hiçbir şeyden memnun olmuyor. Nedir bizi bu kadar mutsuz ve umutsuz yapan? Bilen varsa buraya bir bakabilir mi?

Kimileri huysuz sarmaşık gibi. Kendi huzursuzluğundan dolayı etrafında öyle olmasını istiyor sanki. Başka bir insanın kahkahası neden rahatsız etsin yoksa.

Bir kimsenin iç huzuru yoksa; diğer insanların mutlu görünmesi rahatsız ediyor olabilir. Eskiden hocalarımız dersi kaynattığımızda sorarlardı. ‘Neye gülüyorsanız beraber gülelim’ diye. Evet… buyurun beraber gülelim. Tek başına huysuz olmaktan iyidir.

Mutluluğun bulaşıcı olduğuna inanıyorum. Buna ek olarak da mutsuzluk da bulaşıcı bence. Ortam enerjisine inanıyorsanız eğer; ortamdaki negatif enerjinin de her şeyi soldurduğunu biliyor olmanız lazım.

Yaşamda herkes farkı; bir diğerine benzeme gibi bir durum söz konusu değil. Olmasın da zaten. Kimse benim gibi ben kimse gibi olamam. Olmayayım da; böyle daha güzeliz çünkü.

Her birey ayrı bir renk ve ayrı bir özellikte. Neden huysuz sarmaşık olmakta ısrar ediliyor bilmiyorum.

Filmlerde ki ruh emiciler gibi bütün enerjinizi emer böyle insanlar. Sürekli huzursuz, şikayetçi ve mutsuzluk abidesi olmanın anlamı yok.

Eee…. Tabi mutluluk içten gelen bir şey. Zorla olmayabilir ama biraz çaba sarf edemez miyiz bunun için?

Sağlığın yerinde mi arkadaşım, hayatta elde etmek istediğini şeylerin büyük kısmını elde edebildin mi dahası, hayattaki beklentilerini büyük oranda karşıladın mı diye sormak istiyorum.

Cevap evetse o zaman huysuzluğa gerek yok. Çevreni de soldurma ki; senin de bir ruh emicin olmasın.

‘Üzüm üzüme baka baka kararır’ derler. Huysuz sarmaşıkların tam karşılığı bu olsa gerek. İçimizi kararttınız artık.

Bardağın dolu tarafından bakmaya ne oldu şimdi.

Her gün yeni bir hediye; yeniden başlamak için bir şans. Değerlendirelim bu şansları mutlaka.

Gelecek için bir şeyler yaparsak azalır huysuzluğumuz. Sürekli çevreden şikayet etmek yerine çevremizi olumlu yönde etkilemek daha makul bir çözüm. En kötü çevreyi değiştiririz olur biter.

Kendinizi değiştirmeden çevrenizi değiştirmenin de manası yok bunu da dip not olarak bırakalım.

Seni neyin mutlu edeceğini bulmak ve bunları yapmak belki bir çözüm olabilir.

Yeterince ruh emicim olduğu için kotamın sınırına geldim. Enerjimi daha yararlı ve güzel şeylere harcamanın en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum. Size de tavsiye ederim.

Huysuz sarmaşıklara gelince; katlanamıyorsanız kurtulun onlardan. Çevrenizden uzak yerlere koyun mesela. Kimsenin sizin huzurunuzu kaçırmasına müsaade etmeyin.

Huysuzla huysuz olunmaz. Baktınız mutlu da edemiyorsunuz; kaçın yanından. Sadece enerjinizi düşürmekle kalmaz; yapacağınız güzel işleri de engeller bu durum.

Hadi mutlu ol dediğinizde olamayacak insanların zamanımızı alıp bizi etkilemelerine izin vermemek lazım. Bu kişilerin çevremizden, çeşitli mecralardan olması bir şeyi değiştirmez.

Bizim umut tohumlarımız her zaman bulur elimizde; onların güzel ve renk renk çiçekler olması ya da huysuz sarmaşık olması bizim elimizde. Neyle beslersek ona dönüşür.

Mutluluk güzel bir duygudur; hiçbir huysuz sarmaşığın bunu değiştirmesine izin vermeyin.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap