İÇSEL GÜÇ

Her zaman motivasyon sağlayamayabiliyoruz. Özellikle de işler biraz karıştığında ve sıkıştığında panik halindeysek elimiz kolumuz bağlanıyor.

Bir şeylere odaklanmak ne kadar da güç olmakta bazı zamanlar. Diğer yandan da yapılması gerekenler ve yaşanması gereken bir hayat bulunmakta.

Bir şekilde devam edebilmenin yollarını ararken fark etmediğimiz ise aradığımız enerjinin içimizde olduğu. Her zamana bir içsel gücümüz bulunmakta.

İçsel gücün de tam olarak işlevi bu tür durumlarda bizi yarı yolda bırakmamak. Diğer bir ifadeyle dışarıda aradığımız itici güç içimizde bulunmakta.

Düşündüğümüz zaman herkesin hayatında belirli zamanlarda umutsuzluğa kapıldığı ve her şeyin çıkmaz yola girdiğini hissettiği anlar vardır. Bu anlardan kurtulmanın tek yolu ise içsel gücümüzle kendimizi motive etmemizden geçiyor.

Belli bir yerden sonra çevremizin motive etmeye çalışması da sonuçsuz kalacaktır bu durumlarda çünkü eğer içinizden gelmiyorsa hiçbir kuvvet sizi harekete geçiremeyecektir.

Aslında hayatımız bu gücün etrafında şekillenmektedir. İçsel gücünüz yeterli gelmediği zamanlarda kaçan fırsatlar ya da tam tersi durum olan bir anda içten gelen güçle bir anda her şeyin halloluvermesi durumları buna kanıt olabilir.

Aslında bazı şeylerin elimizde olduğunu düşünmemiz de yanlış olmaz. Sahip olduğumuz veya yeterli motivasyonla altından kalkamayacağımız bir şey olamaz.

Dünya var olduğundan beri ne felaketler ve ne çıkmaz durumlar yaşanmasına rağmen insanoğlu içinde bulunduğu durumdan çıkmanın bir yolunu hep bulmuş. İçsel güç olmasaydı belki de dünyayı insan nesliyle devam ettiremezdik.

Her durumda bir kurtarıcı beklemek ve işlerin kendiliğinden hallolmasını beklemek de akıl tutulması olur. Sonuçta emeksiz yemek de olmayacağına göre kendi motivasyonumuzu kendimiz sağlayarak üstesinden gelmemiz gerekli olumsuz durumların.

Nitekim içsel gücünü kontrol edip ortaya çıkarabilenlerindir gelecek…

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap