İHMAL ETTİK

Gökyüzüne en son ne zaman baktınız? Uzun süredir bakmadığımı fark ettim. Başımı kaldırdığımda ise çok güzel bir görüntü karşıladı beni. Hilal ile yıldız bir aradaydı. Belki de ihmal ettiğimiz asıl şey biraz durmak ve çevremizdeki güzelliklerin farkına varmaktır, kim bilir…

Çoğu zaman far etmiyor bile yanından geçip gittiğimiz güzellikleri. Günlük telaşlarla o kadar meşgulüz ki bir durup da keyfini çıkaramıyoruz yaşadığımız evrenin.

Vaktimiz de hep dar, günler aceleci, yıllar yorgun ilerliyor. Belki de biraz dinlenmeye ihtiyacımız vardır.

Beyin yorgunluğu denilen de sürekli odaklanmaya çalışmaktır ki bilim adamları bunun imkânsız olduğunu söylemekteler. Hiçbir şey yapmadan sabit bir noktaya uzun süre bakmak bile bir baş ağrısına neden olurken kendimize bir mola vermeden devam etmek de ciddi zararlara yol açabilmektedir.

Bir kahve molasıdır belki hayat ya da bir kitabın içinde gizlidir. Bir çocuk gülümsemesi ya da bir hayvana sevgi dolu bakmak kadar ne mutlu edebilir ki insanı.

Hayatın koşturmacası olmadan kahvenizi alıp balkonunuzdan yıldızları izlemek belki de kendimize getirir bizi.

Bazen durmak daha iyi gelebilir. Dinginlik katar ömrümüze. Yeni kararlar hep böyle durağanlık zamanlarında alınmışlardır. Belki de en iyi karar alma zamanlarıdır, olabilir.

Telaşlarınıza katılamayız belki ama birlikte düşünmeden vakit geçirmek için eğlenmek için yetebilir.

Evren aslında bize neler fısıldıyor dinlemek gerek. Doğaya kendini kaptırmamak mümkün mü? İçinde sakladığı güzellikleri görmemek için de kör olmak lazım.

İnsanın kendine vakit ayırması gibi güzel bir şey yoktur eminim. Belki bir hobi edinme zamanıdır. Belki biraz boş vakit geçirmek gerekir.

Yeterince yoğun, telaşlı ve koşturmalı hayatlarımıza bir mola vermeyi hak etmedik mi?

En ideali kahve, kitap ikilisi olsa da herkesin tercihi farklı olabilir. Belki yeni bir tabloya başlanacak bugün belki yeni bir şarkı yazılacak belki de yılların yorgunluğu hafif bir müzik eşliğinde atılacak…

Hayatınız nasıl olursa olsun gökyüzü hep var. Her zaman keyfini çıkarabileceğimiz muhteşem görüntü her zaman bizimle.

Ne yaparsanız yapın yıldızları ihmal etmeyin… Hele bir de hilal ile yan yanaysa…

Biz en çok kendimizi ihmal ettik, bunu durup dinlenince anlıyor insan.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap