İYİ NİYET SALİM HAYAT

Merak ediyorum da art niyetlilik insanları yormuyor mu? Yani her şey de bir kulp bulmak veya her konuya kötü niyetle yaklaşmak yıpratabilir insanları.

İnsanız nihayetinde ve niyet okumak da çok iyi sayılmaz ama karşımızdakinin niyetini bilmenin de bize faydası olacağı kesin.

Bir yandan insanlar sizi yüceltmeye çalışırlarken bir kısım insan da manipüle etmeye çalışır ve siz bunun nedenini asla anlayamazsınız.

Halbuki aynı kişisinizdir. Kimileri iyi yönlerinizi görürken kimileri de açığınızı kovalama peşindedirler. Tam da burada devreye girer insanların niyeti.

Tabi ki sizin niyetiniz de önemli başkalarına karşı. Genelde iyi niyetle yaklaşılması gerekeni savunuruz.

Bir kere şüphe girdiyse kanınıza isteseniz de istemeseniz de niyetiniz değişiyor. % 100 kimse kimseye güvenemez ama duyduğunuz şüphe sadece güvenle alakalı.

Güveniniz yoksa niyetiniz iyi olmayacaksa veya iyi niyetle karşılaşamayacaksanız kalmakta ısrar etmenin de bir anlamı yok. Çünkü nasıl olursanız olun kabul görmeyeceksiniz anlamına gelecektir bu.

“Az eşya az insan.” prensibiyle çevrenizde iyi niyetli olan insanları kaybetmeyin ve dahası diğerleri ile vedalaşmayı bilin. Nihayetinde herkes kendi değerince size değer verecektir.

Sonuçta kimsenin kimseye muhtaç olmadığı bir dönemde insanların egosuyla veya art niyetleriyle uğraşmanın size sadece zararı dokunacaktır; mutlaka uzaklaşın.

Benim için ne düşünüyorsan on katı senin olsun, deriz ya hani; karşınızdakinin niyetine dua da olur beddua da bu deyim.

Bir yerde de insan ne istediğini iyi bilmeli. Art niyeti kimse istemez tabi ki ama karşılaşmamak da insanın bazen elindedir. Art niyeti hisseder hissetmez son vermek gerekir her ilişkide.

İnsanların kötü niyetle yaklaşması bir süre sonra fabrika ayarlarınızı da bozacaktır. Belki sizin de niyetinizi olumsuz yönde değiştirecektir bu durum. Siz değiştiğinizde ise hayatınızda da başka değişimler yaşanacaktır yerine göre.

Kendinize bir iyilik yapın ve hiçbir kötü niyeti hayatınızda barındırmayın.

O yüzden de her zaman iyi niyet salim hayat getirir.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap