KUTSAL MENFAATLER

Her an ne kadar çok şey istiyoruz. Olur veya olmaz istemek güzel şey. Tabi istenilen şeye ulaşmaya çalışırken her şey mubah da dememek kaydıyla. İstenilenin olması kadar nasıl olduğu da önemlidir.

İstediğiniz şeyin olması için başkalarının üzülmesine neden olunuyorsa ki en kötüsü de budur, kimseye bir yarar getirmeyecektir.

Bazen de menfaat odaklı bakıldığı da oluyor ki kimse haz etmez bundan. Sırf hedefinize ulaşmak uğruna hiçbir zaman kendinizden ödün vermemeniz gerekir.

Sırf menfaat uğruna kendinizden olacaksınız hedefiniz de şöyle bir dursun kenarda. Menfaat uğruna katlanmanız gerek liste sayısı artıyorsa dönüşeceğiniz haliniz sizi mutlu etmeyecektir.

İnsanlar bazen umursamazlar istediklerinin olması için bu durumu da. Kimisine menfaatleri kutsal gelir o yüzden. “Başarıya giden her yol mubah.” mıdır gerçekten?

Arkanızda bıraktığınız yıkıntı, kendinizden vazgeçmeniz dahası mutsuzluk yaratmakla bir kutsallığı da kalmıyor gidiş yolunun.

O yüzdendir ki kutsal menfaatler herkese göre olmayabilir. Belki hala etik değerler göre hedefine gitmeye çalışanlar da olabilir her şeye rağmen.

Bakış açısına ve vicdana göre değişebiliyor gerçi bu durum. Size “Kutsal Menfaat…” gibi geliyorsa sorun da yoktur sizin için ama toplumun ortak değerlerine göre her türlü çıkar ilişkisi her taraftara fayda sağlamadığı sürece iyi sayılmaz.

Çıkarlarınıza o kadar anlam yüklemişsinizdir ki olmadığı takdirde her şeyin ters gideceğine inanmış ve ne gerekiyorsa yapmışsınızdır. Belki de bu kadar anlama yüklememek gerekli isteklere.

Belki sizin için mutluluk bu çıkarlar doğrultusunda değildir de farklı bir yerdedir, olabilir.

Hayati bir önem verememek gerekli kısaca. Tabi ki insanız… Hayallerimiz, hedeflerimiz olacak. Sadece bunları gerçekleştirirken kişiliğimizden ödün verilmemesi ve kimseye zarar vermeden olması taraftarı olmak gerekli.

Bir şeyi elde etmek için başka şeylerden vazgeçileceği de unutulmamalı mesela. Vazgeçmek zorunda kalacaklarınız sizin için fazla gelecekse bu fedakârlık değildir artık, kendinize zarar vermektir.

O yüzden bir hedefe yürürken her menfaati kutsal saymamak gerekli.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap