ÖZ BE ÖZ

Her şey özden geliyor sanki. Özgürlük, özel, özüt, özne, özgüven, özen, özel, özet, özlü, özdeş, özlük, özenti, öznel, özveri vs. listeyi uzatmak mümkün. Öz be öz bizim olan kelimeler; bir o kadar da anlamlı.

Özümüzden uzaklaştık son zamanlarda. Tersi şekilde özümüze dönemez olduk. Aslımız suretimiz birbirine girmiş gibi.

Kimdik biz, neredeydik, nasıldık unutulmuş birer birer. Özentiliğimiz hat safhada. Kime benzemeye çalışacağımızı şaşırdık.

Takım tutar gibi millet tutuyoruz bir taraftan da. Kendimizden yana olmak zor çünkü. Bir de yandaş bulamazsanız vay ki halimize.

Dilin içine sıkıştırılan yabancı diller ve çıkan anlamsız cümleler, değişen kıyafet tarzlarımız, farklı yemek tarzlarıyla değişen damak tadımız her şekilde uzaklaşıyoruz bizden.

Değişim kötü değil aslında özünüzü unutmadığınız sürece. Tadı damağımızda kalsa daha iyi bazı şeylerin.

Özümüz sözümüz olmalı. Sözümüze de sadık kalmalıyız. Neticede ne kadar profilden ödün versek de biz tanırız bizi.

Başkalarına benzeme çabası anlamsız. Sen sensin ben benim der çıkarım işin içinden. Kültür farkı var mı; var. Aramızda dağlarca fark var diğer milletlerle. Sonuçta da taklitler aslını yaşatır.

Yolun neresinden dönülse kardır sözüne riayet ederek; dönelim artık özümüze diyorum.

Bir kelimeyi uzatarak söyleyince veya bastırarak söyleyince, yemek alışkanlıklarımızı özentilik derecesinde değiştirince, kıyafetlerimizi yarısı yenmiş şekilde giyince, geldiği yeri unutunca insan başka olmuyor; sadece trajik komik hatta başkalaşmış olunuyor. Bilin istedim.

Yabancı dil öğreneceğiz ama tabi başka yerden gelmiş gibi sizde ne deniyordu demeyeceğiz. Farklı tatlar tabi ki deneyeceğiz zevkler renkler tartışılmaz ama özlersiniz gelenekselliği bir yerden sonra. Farklı kıyafetler de denenebilir tabi ki kıyafet balosuna gidecekseniz; gidinde basma giyin demiyorum.

Neyi denersek deneylim, istersek de kullanalım ama özümüzü unutacak kadar da olmasın. Melez kültürler üretmenin manası yok; sizi şu tarafa alalım. Değişik şekillere girip kendimize güldürmenin de manası yok.

Ne yaparsanız yapın ama özünüz burada; içinde siz olmasanız da. Kimse kimseyi kandıramaz bu konuda. Elit elit takılanlarda mahalle kavgasına şahit olmuşluğum var zira.

Öz be öz kendimiz varken başkasına benzemeye ne gerek var. Zevkler kısmını es geçiyorum. Kendinizden bu kadar uzak ve memnun değilseniz kendinizi değiştirin; aslınızı değil. Kendinize ve özünüze sahip çıkın.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap