RUTİNLERİMİZ

Nedense günlük rutinlerimizden uzaklaşmak istemeyiz. Güvenli bölgedir rutinlerimiz. Ne kadar da şikâyet etsek de rutin hayatlarımızdan milim kımıldamak da istemeyiz.

Her gün aynı şeyleri yapmak, aynı sokağa sapmak ve belli dönemeçlerden dönmek nedense kolay gelir hepimize. “Hayat düzlükte mi yaşanır?” bilinmez ama alışkanlıklarımız var bizim.

Ağaç gibi kök saldığımız yerler, her zaman yaptığımız işler risksiz gelir bize. Değişime ölümüne direniriz.

Rutinlerin bize bir şey kazandırmadığını bildiğimiz halde yine de zordur vazgeçmemiz.

Beyni arada bir şaşırtmak gerekir ki yaşamayı unutmasın, diye. Ezbere bir hayat ne kadar ilgi çekici olabilir ya da yaşıyoruz diyebilir miyiz ki?

Hayattaki varlığımızı kanıtlamanın en iyi yolu fark yaratmakken biz rutinlere sarılırız. Sonra da yok sayılmanın ya da yaşamamış gibi olmanın acısını yaşarız.

Her gün aynı yerde gördüğümüz durağın ne anlamı varsa her gün aynı yerde aynı zamanda orda duran bir kişinin de o kadar anlamı olabilir. Sadece dekor tamamlamakmış gibi görevimiz.

Hâlbuki hayatta çok daha farklı şeyler var. İnsanlığa sunulacak bir dolu fikir, eylem varken sadece dekoratif malzeme gibi durmak kimimizin içine sinmez. Asıl hayata anlam katanlar da onlardır. Yoksa bir saksıdan ne farkımız kalır.

Sadece rutinlerimiz değil davranış şeklimizde de değişiklikler gerekli. “Günaydın!” deme şekli bile aynıyken insanların paylaşılacak şeylerde de bir farklılık beklemek hata olur.

Bazen rutinlerin dışına çıkmak lazım. Hayatı görmek ve yaşamak için kendimize de zaman ayırmalıyız. Farklı bir kitap okumak, farklı bir mekân görmek, başka yerler gezmek, farklı bir işle meşgul olmak insanlarda çok şey değiştirir.

Hayata bakış açısında at gözlüklerini atmak için ve tek bir pencereden bakmamak için rutinlerden biraz ayrılmak gerekli.

Hayatı anlamlandırmanın yollarından birisidir. Herkesin bir hobisi olmak zorunda değil ama hoşlandığı bir şeyler olmalıdır hayatta. Kimisi güzel bir müziğe bırakır kendini kimisi iyi bir filme kimisi de renklerin içindeki bir tabloda kaybeder kendini.

Hayata biraz tat katmak, yaşamımız boyunca yaptıklarımız ve yapılacaklar listesine bir şeyler eklemek gerekli.

Ne olursa olsun rutinlerle fark yaratamayız.

Rutinlerin dışına çıkıp yaşamı kucaklamak lazım…

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap