SÖZÜN AÇIĞI

Herkes açık sözlü olmakla övünür ama her söylenen açık sözlülükten mi söylenir, bakmak lazım.

Genelde “Sözün açığı” diye başlayan cümleler sizi aldatmasın. Bazen açık sözlülük adı altında sizinle ilgili sevmeyeceğiniz ve belki de hakarete varan sözcükler sıralandığı da olur.

Biri size karşı ne kadar merhametli ve ne kadar acımasız olduğunu açık sözlülüğünden anlamazsınız; sizi kırmadan nasıl söylenmesi gerektiği üzerine kafa yorulmuş ve yeterince yumuşatılmış olmalı ki adı bu olsun.

O an akla gelen ve bir anda sizi şaşırtacak derecede ki sözcüklerin sözün açığıyla alakası olmadığı gibi direk patavatsızlık kategorisinde yer alır. Nedense söyleyen de rahatsız olmuş olacak ki adına “Ben açık sözlüyüm, ondan diyorum.” diye araya sıkıştırır.

Kullanılan dil her zaman çok önemlidir. Birinden rahatsız olmuş olsanız bile “Ben dili, sen dili” denilen dile dikkat etmek gerekir ki asıl incelik buradadır.

‘Sen’ diline bakacak olursak; genelde suçlar tarzda olan, her zaman söylenen ve her zaman zehir saçan bir dildir. Sen dilini kullananların fazla açık sözlü olmaması gerekir ki genelde de patavatsızlıktır yaptıkları. Kullanılmasını önermediğimiz bir dil olarak tarihe geçer.

‘Ben’ dili ise; bir şey anlatırken kimseyi suçlamaz ve olayları kendi üzerinizden anlatırsınız yani ben olsam öyle yapardım demek zaten gereken mesajı verecektir karşınızdakine. Ben dili daha yumuşak ve ikna edici bir dil olmakla birlikte asıl kullanmanız gereken dildir.

İnsanların her şeyden önce dilini terbiye etmesi gerekir ki insanların genelde düzenini bozan da bu dil olayıdır.

Bu kadar zor olmasa gerek nezaket göstermek ve insanları yanıltacak veya kıracak şeyler söylememek.

Açık sözlülük arkasına da saklanamazsınız artık ki bunun öyle olmadığı anlaşılıyor.

Kalpte ne varsa dile o vurur, derler ki demek ki karşınızdakine göre bir iyi niyet yok kalbinizde demek düşüyor bize de.

Bir yetişkinseniz karşınızdakinin de bir yetişkin olduğu gerçeğini unutup da açık sözlülük adı altında sıraladığınız her türlü ters etki yaratacak kelime de bir şekilde kendinize döner ve kimse kimseyi de kandıramaz bu konuda.

Sözün açığı ya dilinize hâkim olun ya hiç var olmayın.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap