TAM MOTİVASYON

Hayatta enerjimizin düştüğü zamanlar vardır mutlaka. Hiçbir şey yapmadan geçireceğimiz verimsiz günleri de beraberinde getirir motivasyonumuz eksikse.

Robot değiliz tabi ki arada tükenmiş hissedebiliriz. Özellikle de bazı şeyler için çok çabaladığımız günlerin ertesi kendimizi rölantiye aldığımız zamanlardır.

Kimi zamanda ise aşırı bir yoğunluk yokken, durduk yere kendimizi güçsüz ve hiçbir şey yapamayacakmışız gibi hissederiz. Bunun nedeni ise motivasyon eksikliğindendir.

Motivasyonun anlamı içsel güçtür. Bazen bize gereken gücü içimizde bulamayız.

Her insanın içsel gücü ve bu içsel gücün yenilenme zamanı ve şekli başkadır. O yüzdendir ki kimsenin kimseye saati ve hali tutmaz. “Haydi eller havaya.” deseniz bile omzu düşük birkaç kişi olacaktır ortamda illaki.

Tabi ki yedi yirmi dört aynı tempoda ve aynı enerjide olmamız mümkün değil. Önemli olan içsel gücümüzü nasıl yenileyeceğimizdir.

Her insanın da motive olmak için ihtiyaç duyduğu zaman zarfı ve kendisini nasıl motive edeceği farklıdır. Kimi insanlar kitap okuyarak kimi insanlar geziye çıkarak kimi ise farklı aktivitelerle oyalanarak motive olabilir. Tamamen kişiseldir içsel güç dedikleri.

Önemli olan arada sırada düşen omuzlarımız, yılgınlığımızda kendimizi yenileyerek, yaşam enerjimizi geri kazanarak devam edebilmemizdir.

Kimi insan ne yaparsa yapsın motive olamaz çünkü yaşam enerjisini ve isteğini kaybetmiştir. Depresyon dediğimiz illetle boğuşuyor olabilir. Yine de bundan kurtulmak için yine en iyi ilaç insanın kendisidir. İnsan kendisini nasıl mutlu edeceğini bilir çünkü.

Kimi zaman da kendinize gerekli gücü vermişsinizdir ama bünyeniz yine de elverişli görünmez size. Bunun da nedeni eksik motivasyondur.

Bir şarkı dinlerken; ruhunu dinlendirirken de motive olabilir insan. İllaki bir aktivite gerekmez. Deliksiz ve zamanında alınan uyku kime iyi gelmez ki mesela.

Motivasyonumuzun düşmemesi için bazı etkenlerden de korunmamız gerekmektedir. Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmek önce bizi zinde tutar sonra motivasyonumuza katkı sağlar. Fiziksel olarak rahat hissetmek gerekir her koşulda kendimizi.

Fiziğin dışında içimizi kemiren şeylerden uzak durmak gerekir. Sürekli şikayetçi, dırdırcı ve enerjinizi emen biri varsa ortamda motivasyonunuzun yüksekte tutunma ihtimali bile yok; anında düşer.

Tam motivasyon için kendimizi hem fiziksel etmenlerden hem de ruhumuzu sömürecek etmenlerden korumamız gerekir; gerisini yaşam enerjisi halleder.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap