TANIMAK

Tanımak kolay mı insanı?

Tanımak diyorlar; diyorlar da o kadar kolay mı bu? Ya bir anım bir anımı tutmuyorsa, kendimi güvende hissettiğim insan sayısı az ise; tanıyorum demek de kar etmeyebilir. Kendimden korkuyor her an kaçıyorsam ya… Buna rağmen hiçbir şeyden kaçamıyorsam. Öyle kolay değildir bir insanı tanımak. Bir insanın adını sanını bilmek tanımak demek değildir.

Tanıyacaksan sesini tanı, gülüşünü tanı, geldiği zaman adımlarını tanı. Neye sevinir? Neye üzülür? Hangi rengi sever? Hangi çiçeği okşar? Giderken nasıl bir iz bıraktı? Tanırsan bunlarla tanı. Düşüncesi yüzünde gizlidir, gözlerindeki pırıltıdan bellidir.

Fazlasını da bulamazsın kimsede. Güçtür bir insanı tanımak. Karşınızdakinin izin verdiği kadardır onu tanımanız. Gönlüne taht kurabildiyseniz ve oradan silinmeyecekseniz açar kapılarını kalbinin. Yine de zordur tanımak.

Hadi tanıdınız diyelim ki. İnsan hep aynı mı kalıyor? Hiç mi değişmiyor? Yeni yeni huyları, duruşları, bakışları, konuşmaları, düşünceleri olmuyor mu? Kim aynı kalıyor ki yitip giden zamanlarda ya da kim böyle geldim böyle gittim diyebilir? Bir insanı tanımaya ömür yetmez. Bir insanı anlamayla başlar tanımak. Güveninizle ölçülür ne kadar tanıdığınız. Sevginizle, samimiyetinizle taçlanır. Lakin yine de yetmez yine de tamamen tanıyorum diyemezsiniz.

Zordur bir insanı tanımak, bir insanı anlamak.

Sizi anlamayacak insanlarla zamanınızı ve enerjinizi kaybetmeyin. Sizi anlayabilecek insanlara anlatın kendinizi. Bu şekilde tanıyabilir ancak karşınızdaki sizi ve bu ölçüde anlayabilir. Yoksa anlamayacak insanlara anlatmaya çalışmak en zoru belki de. Boş verin anlamasın, tanımasın. Ne kaybedersiniz ki? Karşınızdaki sizi tanıyamadıysa, anlayamadıysa siz onu değil o sizi kaybetmiştir.

Zordur bir insanı anlamak ve tanıyorum demek.

Tanıyacaksanız kalbini tanıyın. Öyle herkese de açamaz ya insan kalbini. Tanıyacaksanız gözlerinin arkasındaki ifadeyi tanıyın. Ne söylediği değil, nasıl söylediği önemlidir insanların. Kendisini ne zaman deşifre eder ne zaman saklar bunu bilmek lazım evvelce. Bunları bilmeden tanıyorum, anlıyorum diyemezsiniz nihayetinde. Şunu yaptın mı, bunu dedin mi, şunları yedin mi, buraya gittin mi ile tanınmaz insan. Tanıyacaksanız ne yaparsınla, ne dersinle, yarasıyla tanıyın. İnsanı en çok neye kızdığı, neyi sevmediği ve yarasının ne olduğuyla tanıyabilirsiniz ancak.

Zordur bir insanı tanımak çok zordur bir insanı anlamak.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap