TÜM VARLIĞIMIZLA YAŞAMALIYIZ!

Hayat ne garip. İçinde ‘de’ler de var ‘da’lar da ayrı yazılan.

Hayatın içinde her şey var. Barışa dair, mutluluk ve huzura dair, aşka dair her şey var. Yollar var gidilen veya henüz gidilmemiş olan. Kitaplar var okunmuş veya henüz okunmamış olan. Dahası yaşamak var veya henüz yaşanmamış olan.

Bu hayatı yaşamak isteyen de var; yaşamak istemeyen de. Hayattan zevk almak için bir formülümüz yok.

Kimisi boğazda bulur kendini, kimi dağ başında. Kimi denizde dinlenir kimiyse bir avluda. Herkes omuzundaki yükleri bırakmak ister bir yer.

Önemli olan hayata kattığımız değerler. İşimizi ne kadar iyi yapabiliyoruz, insanlara ne kadar yardım eli olabiliyoruz bunlar önemli. Hayata ne kadar renk katarsak o kadar önemli olmalı bizim için.

Bazen birkaç satırla anlatabiliyoruz hayatı, bazense kitaplar yetmiyor anlatmaya. Ne kadar sade denilse de kimi zaman bir o kadar karmaşık geliyor.

Hayat işte; bazen doludizgin yaşanıyor, bazen yaprak kımıldamıyor. Esenlikle yaşaması önemli oluyor. ‘Yaşadığın kadar varsın’ diyor bir şair. Ne kadar var olduğun sana kalıyor.

Hayattan ne anladığın da önemli. Yokluğun içinde yok mu oluyoruz, varlığın içinde bir ben mi?

Çoğu zaman bir muhasebe yapıyoruz. Gelenler, gidenler; benden götürülenler, bana kalanlar olarak bakabiliyoruz. Uğruna methiyeler dizilen; biraz ucundan, biraz kıyısından yaşanılan bir hayat işte.

Darağacında bir ilmek mi boğazımız düğümlü, yeni bir güne uyanmak mı hayat bilmiyoruz. Bir bebeğin doğuşu, bir başkasının ölümü arasında ince bir çizgide duruyoruz. Yaşamak işte biraz varız biraz yokuz. Bir gün bir varmış bir yokmuş denilecek bizim için de.

Hayatı yaşadım demek için; mutlu olmak, huzuru bulmak, bir eser bırakıp ölümsüz olmak, insanlara zararsız olmak, hayata ne katabilirsek o kadar iyi olarak bakabilmeliyiz. Her gün yeni bir şans farkına varmalıyız.

Yaşadıklarımızdan ders çıkarmak, bize öğrettiklerini hatırlamak da bir o kadar önemli. Dünden bir parça bizimle, yarının sır olması içinde bir şimdi var elimizde. O zaman şu an bir merhaba demeli hayata.

Hayat ne garip işte bir yanda yoksunluk, bir yanda varlık üzerine varlık var.

Hayattan öğrendiğim bir şey var o da var olma savaşı. Ya yaşayacağız ya da bu savaşı kaybedeceğiz. O halde değerlerimizle ve tüm varlığımızla yaşamalıyız.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap