YAPAYLIK

Çevremizde ne kadar çok manyetizma var. Aldığımız radyasyonlar da çoğalmaya başladı. Elektronik cihazlar arttıkça hayatımız kolaylaştı ama bir yandan da sürekli radyasyona maruz kalmaktan da kurtulamıyoruz.

İşin sağlık yönü bir tarafa; ne kadar çok uyarı alıyor aslında bedenimiz. İnternetten veya cihazlardan olsun sürekli bir uyarı yağmuruna tutuluyoruz.

Hayatımızı sanki biz değil de cihazlar yönetiyormuş hissine kapılanlar olmuştur. Sabah alarmı eşliğinde bizi uyandıran, günlük program takvimimizi işlediğimiz cihazlarımız; gün içerisinde iş için veya özel görüşmelerimizi sağlamamıza, merak ettiğimiz her şeyin cevabını almamıza yarıyor.

Bu işlerimizi yaparken de algımızı da düzenliyor mu caba? Önümüze durduk yere çıkan reklamlar, platformların sizin için seçtiklerimiz kısımları ve subliminal mesajları ne derecede etkiliyor diye bizi merak edenlerimiz olmuştur.

Radyoda şarkının ortasında reklam gelince kanal değiştiren bir milletiz hâlbuki. Peki ya sürekli bir şeylerle uyarılmamız rahatsız etmiyor mu bizi?

Yapay zekâ da olsa bu uyarıların sebebi; benim zevkimi, neye ne zaman ihtiyacım olabileceğini veyahut seçimlerime kadar bilebilir mi diye düşünüyor insan. Arkadaş tercihlerinde bile size önerilerde bulunabiliyor.

Bunlar fark etmesek de bilinçaltımıza işlenen mesajları sürekli maruz kalıyor olmamız demektir. Bir süre sonra da bize yapay zekâ tarafından yapılan önerilere yöneldiğimizi gördüğümüzde de şaşırabiliyoruz.

Düşünme yetimizi henüz kaybetmedik ama her şeyi bizim yerimize yapacak bir nesne çok rahat gözükse de bir zaman sonra; köreldiğimizi fark ettiğimizde bizi rahatsız edecektir.

Kullanılmayan her şey körelir ya da yavaşlar; akıl da buna dâhildir. Belli bir süre sonra düşünmeye bile gerek görmeyecek; nasıl olsa hazırı var bulabileceğimiz diye boş verdiğimizi de fark edeceğiz.

Bu çok mu kötü bir durum denilirse elbette ölüm kalım meselesi değil. Hayatta ne kullanılırsa kullanılsın doğru amaçlar için kullanılmalı. Yapa zekâ size kolaylık sağlıyor, işlerinizi kısa sürede pratik şekilde halledebilmenizi sağlıyor ve daha yaratıcı olmanızı sağlıyor olsa da tam manasıyla yararlı olmayabilir.

İçimize işlenen çoğu subliminal mesajları fark edemiyoruz bile. İşin kötü kısmı burası. Beyninize işlenen, ruhunuzun bile duymadığı ve bir zaman sonra farklı formlarda sizde etkisini gösterecek şeylerdir.

Sonuçta her materyalin bir yan etkisi var. Önemli olan bu yan etkilerden kendimizi nasıl korumamız gerektiği.

Yapaylık hayatı kolaylaştırsın; doğallığı bozmasın!

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap