YENİ UMUTLAR

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Her şeyiyle koca bir yılı daha tamamlamış olduk. Hayat hızla akmaya devam ediyor. Değişen sadece takvim yaprakları mı bilinmez ama biz de hem değişiyoruz hem de ömrümüzden bir süre daha harcamış oluyoruz.

Yine de her şeyin yenisi gibi yılın yenisi de mutlu etmeli. Yeni umutlar yeşertmeli gönlümüzde. Bazı şeyleri de geride bırakabilmeyi bilmemiz gerekli.

Küskünlükler, acılar eski yılda kalsın bi zahmet. Yeni yıla taşımayalım hiç birisini. Yeni ufuklarda yeni heyecanlarda bulalım kendimizi.

Aslında hayatımızda çok bir değişim olmayacağını bilsek de bunu umut etmek de güzel. Belki bir dilek kapısı ve bir dilek perisi bekliyordur bizi eşikte.

Bir dilek hakkımız olsa dünya barışı için kullanmak isterdik sanırım. Çok da zor olmamalı aslında insanların ve dünyanın barışını sağlamak.

İnsanlar bazen kendi benlikleri ile değil toplum bilinciyle hareket edebilse zaten huzur içinde yaşamak mümkün her yerde.

Yani hırslarımızı da egolarımızı da süpürmeli halının altına yeni bir yıla merhaba dediğimiz anlarda. Bir de ne gerek var üstünlük taslama oynamacaya.

Yeni yıl herkesten aynı zamanı götürüp ve aynı zamanın içinde yaşattığı için eşitlikçi aslında. Yağmur bile herkesin üzerine eşit yağmazken zaman genelde eşit geçer herkesten.

Önemli olan zamanın geçmesi değil tabii ki; zamanın verimli ve dolu dolu geçmesi.

Kocaman bir yıl gibi bir zaman dilimi vardı elimizde ve biz onunla neler yapabildik bir düşünmeli.

Birkaç kişinin yüzünü güldürebildik mi mesela? Kaç kişinin elinden tutabildik? Neler icat ettik ve dünyaya ne kattık diye düşünmek lazım.

Kimseye zararı olmadan güzelliklerle geçip gitmek lazım zamandan ve insanlardan.

Yeni yılın hepimize önce sağlık sonra da mutluluk ve huzur getirmesini dileyelim.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap