YETİŞKİNLERE SÖZLÜ NOTU

Sınavlar geçildi, karneler alındı. Yetişkinlerin karnelerine geldi sıra. Her çocuğun başarısı biraz da ebeveyn başarısıdır.

Herkes geçti o yollardan ve sıralardan. Şimdinin yetişkinleri dünün çocukları olarak düşünüp öyle bir yol seçmeli çocuklarının başarısı için.

Mesela illa da şurada olacaksın dayatmalarını bir bırakmak gerekli. Çocuğun yeteneğine göre yönlendirmeyi bilmeli.

Yetişkinler olarak çocuklarınıza ne kadar örnek olabiliyorsunuz, ona bir bakmak lazım. Kendiniz televizyonun, tabletin, telefonun içine düşerken çocuğunuza ders çalıştırmanın, kitap okutmanın işe yaramadığını çoktan anlamış olmanız gerekirdi.

Çocuklar genelde belli bir yaşa kadar daha doğrusu öz benliklerini bulana kadar ebeveynlerini taklit edeler. Ebeveyn olarak ne kadar başarılısınız veya ne kadar iyi örnek olabilirseniz o derece başarı beklemeniz gerekir neslinizden.

Genelde herkes şikayetçidir “Çocuğum kitap okumuyor, sevmiyor.” diye. Ebeveyn olarak kendiniz ne kadar okuyorsanız çocuğunuz da o kadar ilgi duyacaktır. Aynı kitabı okuyarak kitap hakkında tartışma da çocuklardaki kavrama, anlatma yetilerini geliştirecektir.

Ebeveyn olarak başka bir konu da çocuğunuzu iyi tanımanızdır. Yani yeteneklerini, ilgilerini keşfedip ona göre yönlendirmeniz gerekmektedir. Belli tabular içine sıkıştırdığınız çocuklarınız belli bir zaman sonra yeteneklerini de kaybedecekleri gibi diğer alanlarda da başarılı olamayabilirler.

Elbette ki kazanacakları okullar, seçecekleri meslekler önemlidir ama bunları kendi benliklerinden vazgeçmeden yapmalarını sağlamak ebeveyn olarak ilk ve asli göreviniz olmalıdır.

Hiçbir çocuk sizin içinizdeki ukdeyi gerçekleştirmek için gelmez dünyaya. Hepsi birer birey olarak gelir. Kendi istekleri, kendi doğruları ve kendini gerçekleştirmek isteyen bireyler olarak kabul etmek herkesi mutlu edecektir.

Çocuklar şekillendirilmeyi bekleyen hamurlar gibidir. İleride neye dönüşecekleri siz yetişkinlerin elindedir.

Kısaca: Yetişkinlerin sözlü notu yine onların gelecek nesli belirleyecektir.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap