BARDAĞIN TARAFLARI

Bütün olayların ve insanların eksik yönleri vardır. Her zaman olumlu taraflarını ve iyi kısmını almamız söylenir. Bu yüzden de “Bardağın dolu tarafına bakmak.” diye bir söz var.

Elbette ki olumlu düşünmek ve elimizdekilerin ne olduğunu bilmek dahası elimizdekilerin kıymetini bilmek lazım.

Diğer yandan da süreç her zaman böyle işlemez. Bazen de eksiklerimizi ve kötü kısımlarını sıralarız.

 Çok mu kötüdür eksikleri görmek? Biz olumlama yaparken iş mi olumsuz kısımlarını saymak acaba?

Madalyon bile iki yüzlüyken her şeyin bir arka yüzü olduğunu unutmamak gerekir. Arka yüzünü görmek bazen o kadar da kötü değildir.

Sürekli olumlama yapmak bizi kusursuz hissettirebilir. Diğer yandan da eksiklerimizi gizler. İnsanoğlunun noksan olduğunu kimse kabul etmez.

Halbuki eksikliklerimiz ve kötü ihtimalleri de bilmek gerekir; tamamlamak için. Her şey mükemmel olsaydı tamamlanmış sayılırdık ve yapacak da isteyecek de düzeltecek de bir şey bulamazdık.

Asıl olgunluk her şeyin tam olmadığını kabul etmekte yatar ki bunları görüp giderebilelim.

Önemlidir insanoğlunun sürekli ilerlemesi ve iyi yönde değişmesi.

Her şey ihtiyaçtan ileri gelir. Yeni bir icat yapılıyorsa ihtiyaç var demektir ve hayatımızda eksikliğini hissetmişiz demek ki. Yine keza sanat dallarının çeşitlenmesi veya farklılaşması da böyle.

Bir şeyler değişiyor gelişiyorsa demek ki bu yönde bir eksikliğimiz var ve tamamlama çabamız var demektir.

Bardağın her zaman dolu tarafına bakarsak boş tarafını göremez ve hiçbir zaman neyimizin eksik olduğunu göremeyiz.

Hayatta da heybenizi ne kadar doldurduğunuz önemlidir. Ne kadar bilgi edindiniz ne kadar çalıştınız neyden ne kadara sahipsiniz tabi ki bilmek ve değerlendirmek gerekir.

Bunun yanında da diğer tarafa gözlerimizi kapatmamamız gerekli. Bilgi eksikliğimiz ne derecede neyimiz eksik neyi eksik yaptığımızı da bilmek gerekir ki kendimizi ve hayat yolumuzu layık olduğu şekilde tamamlayabilelim.

Her şeyin güllük gülistanlık olmadığını kabul edip; bu bardağın bir de boş tarafı var diye de bir bakmak lazım. Dolu tarafına şükredip boş tarafı samimiyetle kucaklamak gerekir.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap