BAŞARININ SIRRI

Başarının sırlarını sorsalardı bir sürü madde sıralayabilirdik. Gerçekten ne gerekli başarı için?

Yetenek gereklidir mesela ama her şey yetenekle de olmaz ki. Yeteneğinizi etkin bir şekilde kullanamıyorsanız sizi başarıya götürmez.

Önce başarılı olmayı istemek lazım tabi ki. Sonrasın da ise bizi başarıya götürecek argümanları bir araya getirmek lazım.

O zaman önce başarı için önce malzemelerimizi toplamamız gerekiyor. Bu yolda bize gerekli olabilecek bilgi ve beceri kaynaklarına ulaşmak öncelikte olmalı mesela.

Kaynaklara ulaşmak da yeterli gelmeyecek tabi ki. Sonrasında bu kaynak ve becerileri nasıl kullanabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor ki öğrenme hayat boyudur.

Kaynaklar ve kullanımı cepteyken de son olarak da çalışmak gerekli. Ama öyle çok çalışmak ya da kendini paralamak değil. Disiplinli bir çalışma prensibi edinmek gerekli.

Disiplinli çalışma olmadan başarıyı beklemek hayalden öteye geçemez.

Bir kere başarılı olduğunuzu gördüğünüzde de devamını isteyeceğiniz bir duygudur.

Mutlu olunca mı başarılır, başarı mı mutlu eder ikilemindedir çoğu insan. Başarı bir yolculuktur ve bir süreçtir. Tabi ki bu yolda kendimizi mutlu, huzurlu hissetmemiz önemli; en azından rahat çalışabilmek için. Diğer yandan başarı mutlaka mutlu eder. Hedefinize varmış olmak her türlü mutluluğu da beraberinde getirecektir.

Başarının anahtarı elimizdedir aslında ama çoğu insan kendini bir umutsuzluk girdabına sokar ve çıkamaz oradan. Böyle insanlar sadece yola nereden başlayacağını bilmez ya da kendilerine olan inançlarını kaybetmişler demektir.

Başarılı olmak için önce kendinize inanmalı ve güvenmelisiniz. Gerisini düzenli çalışıyor olmanız halleder zaten.

Bir de başarılı olma yolunda önünüze çıkan engelleri de bir bir yok edebilmek gerekir. Yapacağınız her türlü faaliyette engellerle karşılaşılır ve bunlara rağmen yapabilmek de ayrı bir başarı konusudur.

Bazı başarılar sizi mutlu eder ve başarınızı kaldıramayanları üzer. Aslında insanlardan bu şekilde ayrılmak da bir başarı sayılabilir. Başarı kibri sevmez çünkü. “Marifet iltifata tabidir.” çünkü. Başarınızı istemeyen insanların iltifat etme ve takdir etme gibi özellikleri bulunmayacağından dolayı bu konuda da farklı bir konuma geçmiş sayılırsınız serüveninizde.

Başarının sırrı hem özverili çalışmak hem de her şeye rağmen faaliyetinizi en iyi şekilde gerçekleştirmektir.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap