DUYGULARIN VADESİ

Hiçbir şey kalıcı değil. Her şeyin bir vadesi var. Duyguların da öyle; zamanla geçer dediğimiz türden bir vadesi bulunmakta.

Evet, zamanla geçer bütün duygular. Geçmez dediğimiz ne varsa hepsi geçiyor. Zamanla duygularımız da aşınıyor sanki ya da zaman aşımına uğruyor bir şekilde.

Belki de anlıktır öfkemiz, pişmanlığımız ya da sevmelerimiz. Bir zaman içimizde taşıdığımız ve sonra bıraktığımız duygular silsilesiyle yaşamak da öyle kolay değil zaten.

Ömürlük dediğimiz duygular bile zaman içinde soluyor olabilir. Kimse iddia edemez herhalde ilk günkü şevkinin olduğunu.

Belki de sorun duyguları taşımaktadır. Duyguları taşırken yoruluyoruzdur en başında. Kolay bir iş de değil hani içimizin dolup dolup taşmasıyla yaşamak.

Güzel olmayan duyguları da taşımamak gerek zaten. Nereye kadar kin duyabilir nereye kadar nefret edebiliriz ki zaten? Özellikle de kalbe zararken tüm bunlar.

İyi ve güzel olan duygular ise kim ne derse desin gün be gün azalır. Bir yerden sonra duygu yoğunluğunun monotonluğu bile daraltır insanları.

Mutluluk ve sevinç gibi duyguları sonsuza kadar hissetmek isteriz, öyleymiş gibi gelir. Ne yazık ki hiçbir duygu sonsuza kadar sürmez. Duyguların vadesi olduğu ve sonsuza kadar sürmediği için de sürekli yeni duygular peşinde koşarız zaten.

Gün geçmesin ki yeni bir keşif yapmayalım. Duygularda da durum böyledir. Her an yeni bir duygunun içinde olmayı, bilmediğimiz duyguları keşfetmeyi severiz. İnsanlık zaten keşif üzerine kurulu bir fıtratta. Her zaman yeni bir şey öğrenmez veya tatmazsa hayatın boş geleceği de bir gerçek.

O yüzden de her zaman yeni duygular peşinde koşmamızdan doğal bir şey yok.

Başka bir durum da yitip giden duygumuzun yerine yenisini koyma çabamız. Hissetmeden yaşayamayacağımıza göre mutlaka eksilen duygularımıza da bir ekleme yapmamız gerekli.

Biraz bencilce ama sevilme dürtümüzü karşı cinste bulamadığımız zaman kadınlar için annelik, erkekler için babalık duygusu ağır basmakta; sevme ve sevilme isteği için.

Duyguların vadesi var desek de vatan ve millet sevgisinin aynı zamanda da evlat sevgisinin yeri doldurulabilecek duygular olmadığı ve hislerde istisnai durum yaratması da söz konusu.

Kısaca duyguların vadesi olsa da her zaman bir duygu durumu söz konusu oluyor ve bir şekilde içimizi herhangi bir duyguyla dolduruyoruz.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap