GİTMELER

Şarkılar, şiirler ve çeşitli yazılarda gitmek üzerine çeşitli şeyler okuruz. Merak da ederiz açıkçası; neden terki diyar edildiğini.

Kimi baş edemediğinde gider kimi usandığında kimi ise istediği değişim olmadığında gider.

Gitmeler her ne nedenle olursa olsun ince bir sızıdır insanların içinde.

Biri veya bir şey sebep olmuştur ve bir diğeri de gitmekte bulmuştur çözümü. “Biri iter biri gider.” sözü buradan gelmiş olabilir.

Bazen basit gelir insana gitmek ama o kadar basit değildir aslında. Kimisi büyük gider kimisi sessiz sakince.

Ama herkes gider bir gün nihayetinde ama öyle ama böyle.

Gidenlerden geridekilere ne kalır bilinmez; belki biraz anı belki de birkaç parça eşya hatıra olarak.

Giderken ne götürülür hep onu merak eder insanlar da. Birkaç duygu mesela yahut birkaç satır veya birkaç anı mı alınır giderken?

Ne acı bir sözdür gitmek, terk etmeye meyletmek terk etmeye eş manada olmak ne acıdır.

Gidenler sadece kendileri gitmez, içlerinde götürürler olanı olmayanı ve olmayacak olanı da.

Her ne nedenle olursa olsun zordur gitmek; ciddi bir karardır neticede. Kimse alıştığı düzeni bozmak istemez genelde. Zordur alışkanlıklardan kurtulmak; yeniliğe alışmak ne kadar zorsa.

Kimisinin düzeni de gitmek üzerine kuruludur; bir yere bağlanamaz veya ait hissetmez hiçbir zaman. Ne aradığını biliyorsa giden mutlaka bir gün bir yerde bulacaktır umduğunu.

Gitmek ne kadar da kötü gözüküyor olsa da bazen de kalmanın bir anlamı yoktur. Mesela uğruna savaşacak bir şeyiniz yoksa kalmanız da gerekmez.

Kimi de değişime ölesiye karşıdır ve gidemez; içindeki her şey gitse de. En basitinden ülke değiştirmek kolay bir şey mi mesela? Alıştığınız çiçek kokuları, alıştığınız insan sesleri, bildiğiniz düzen, bilindik ruhlar karşılar mı sizi gittiğiniz yerde; belki…

Bir zaman sonra gittiği yere de alışır insan; insanoğlu böyledir çünkü. Hiç gitmemiş gibi ve hiç gelmemiş gibi olur bir zaman sonra.

Ruhu diyar diyar gezenler var bir de olduğu kaba sığamayanlar. Sürekli gitme isteğinde olup da gidemeyenler. Kaçarlar çünkü kendilerinden ve kendilerine kötü anıları hatırlatan her şeyden.

Her ne sebeple olursa olsun zordur gitmeler; kendinden, alışkanlıklardan, bildiğinden, gördüğünden ayrılmak zordur.

En kötüsü belki de gitmelerle sınanmak…

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap