HATA YAPMA LÜKSÜ

Muhtemelen size kimse hata yapma lüksü vermemiştir bu zamana kadar. “Hatasız kul olmaz.” da deriz diğer yandan.

Aslında hata yapan insan bir şeylerle uğraşan insandır. Hiçbir şey yapmıyorsanız hata yapma gibi bir lüksünüz de yoktur.

Çok eski dönemlerde bir lider akademisi ile tanıştım. Ödül veriliyor akademide ve bilin bakalım en iyi ödülü kim kaptı?

En büyük hatayı yapan en büyük tecrübe sahibidir, sloganıyla asıl sahibine teslim edilir.

Evet, bazı konular hata kaldırmaz. Mesela insan hayatı gibi, toplum sağlığı gibi şeyler yanlışlık ve hataya mahal vermemek üzerine kuruludur ve zaten geri dönüşü de yoktur.

Diğer yandan da hayatınızı gözden geçirip bir düşünmek lazım.  Ne hatalar yaptınız? Nasıl sonuçlandı? Bunlardan ne gibi dersler çıkardınız? Buna da bir bakmak gerek.

Başka bir konu da hatanın gerçekten hata olup olmadığıdır. “Kime göre, neye göre hata?” diye düşünebilirsiniz. Hatanın hata olduğuna kanaat getirmek gerek önce.

Kendinize hata yapma lüksü tanıyın. Başka bir açıdan da her konuda bir hata payı bırakmanız gerekli ki kusursuz olan bir olgu yok.

En güzel giden raylar bile hata payı hesaplanarak yapılır. Matematik ve istatistikte hatırı sayılır bir yeri vardır ki her zaman hesaba katmak gerekir.

Bazı hatalar güzel bile sayılabilir belki.

Kendinizde olduğu gibi çocuklarınızda da bu değere alan bırakmanız gereklidir ki çocuklar her şeyi deneyerek öğrenir. İlk hatasında elinden alınırsa oyuncağı bir daha denemeye bile çalışmayan özgüvensiz bireyler yetiştirmeniz olası.

Hata yapmamak için ne kadar gerildiğinizi ve hata yapmaktan kaçınmanın nelere mal olduğunu düşünmeniz gerekli. Yanlış yapma korkusu size mutlaka bunu yaptırır. Hata da yapılsa güzel sonuçlanabileceğini düşündüğünüzde ise daha rahat geçirebilmenizi sağlar içinde bulunduğunuz anı. Neden kendinize eziyet edesiniz ki? Hata yapmaktan korkup neden yapmaktan vaz geçesiniz?

Yapılan hata ve ölçüsüne göre tecrübe oranınız da artacağına göre bir daha ki sefere daha iyi olabileceğinizi söylemek mümkün.

Ne olursa olsun manevi bir zarar vermedikçe kendinize hata yapma lüksü tanıyınız.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap