HAYALLER VE HAYATLAR

Hepimizin iyi kötü hayalleri vardır. Az da olsa hayallerimize inancımız olur. Dünyada olmayacak bir şey olsa da hayallerimizin de biraz oturaklı olması gerekmekte.

İnsanoğlu ne kadar da üstün bir varlık olarak görülse de sınırları olduğunu kabul etmeli evvela. Elinden gelenlerin olduğunu ve kader denilen elinde olmayanları da bir yerde kabullenmeli.

Hayal kurmak tabi ki güzel; dahası hayalsiz yaşanmaz. Hayal kurmak yarına çıkmak için bir umuttur. İlerideki hayatımızın temelini atmaktır.

Yine de hayal dünyasında da yaşamamak gerekir ki bazı hayaller absürt denecek kadar da uçuk olabiliyor.

Sonra da hayaller ve hayatlar gerçeği ile yüzleşince üzülüyoruz ki hayal kırıklığı deyimi de tam olarak buradan gelmekte.

Mesela insanoğlunun savaşsız bir ömür geçirmesini hayal edebiliriz ama bu hayali dünya üzerindeki herkesin kurması gerekir ki gerçek olsun. İnsan olarak kendimizle de olsa sürekli bir savaş içinde değil miyiz?

Dünya üzerinde dertli insan olmasın diye de bir hayal kurabiliriz ki bu başkaları için de kurduğumuz bir hayaldir ama sınandığımız bir dünyadayız; belki kabul olmaz.

Aslında hayalle gerçek hayat arasındaki farkı ayırt edebilecek kadar bilinçli olmamız gerekli. En azından sonradan hayal kırıklığına uğramamak için.

Bir yandan da hayâ dediğimiz umuttur; yarın için, olmasını istediğimiz şeyler için bir bekleyiştir. Düzeyli olduktan sonra kimse hayal kurmayın da demez.

Güzeldir hayaller ve umutlar; bir gün yıkılmayacağınızı biliyorsanız. İnsanoğlunun isteğinin bir sınırı bir hududu olmasa gerek.

“İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü kara.” demişler. İstemekten de hayalden de geri kalmamak lazım her şeye rağmen.

Kısaca; hayaller ve hayatlar farklıdır.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap