KESKİN KİBİR

Her şeyde olduğu gibi davranışlar da birbirine karıştırılıyor. Özgüven ve kibir arasında çok ince bir çizgi bulunmakta hâlbuki.

Kendine ve başarabileceğine inanmak özgüven olduğu gibi kendini üstün görmek de kibir olmaktadır.

Özgüvenli insanlar sınırlarını bilirler; kendilerini bildikleri gibi. Oysa kibirli insanların özgüven sorunu vardır tersine ve kendilerini olmadıkları biri gibi göstererek diğer insanlardan üstün görme eğilimindedirler.

Her şeyin fazlası gibi keskin kibir de insanın kendisine zarar verir. Hem ne yapıp yapamayacağını; yani sınırlarını bilmez insanlar hem de kendisini.

Özgüvenli olmamız gerekirken hiç olmayacak bir kibre büründüysek her zaman kaybetmeye mahkûmuz.

Kibirli insanlar bana bir şey olmaz mantığında olduğu için her zaman göze batmaya da mahkûmdur. Kendilerini ön planda tutmaya çalıştıkları için kibirleri de belli bir süre işe yarar.

Her insanın kendine göre yetkinliği başkadır ve kimsenin iyi olduğu konu bir değildir. Herkesin kendine güvendiği konu başka olmaktadır. Bunların yanı sıra ilgi alanlarının da başka olmasından dolayı değişkenlik gösterebilir. Renkler ve zevkler başkadır neticede.

O yüzden de özgüven ve kibir birbirine karıştırılmamalıdır. Özgüvenli insanlar başkaları üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmazlar ama kibirli insanların ilk işi kendi üstünlüğünü (kendi düşüncesine göre) kabul ettirebileceği birilerini hedef almaktır.

Kibirli insanlar başta özgüvenli göründükleri için; başta kabul görseler de toplumda sonrasında dışlanmayla karşılaşmaları olasıdır. Çünkü yarattığı imaj ile kendini diğer insanlardan yukarıda görmesinden dolayı itici de gözükmektedirler.

Toplumun sevdiği insan tipi özgüvenli ve aynı zamanda mütevazı olan insan modelidir. Kibirli insanlar toplumun dikkatini çekebilmiş olsa da başlarda, daha sonra anlaşıldıklarında ilk problem yaşanılan insanlar olmaktadırlar.

Toplumda her insan hukuk önünde eşit olsa da yaşam biçimi, kültürü ve imkânları aynı olmamakla birlikte bu da kibirli insanlar için kendini ortaya koyabileceği bir fırsat yaratmaktadır.

Önemli olan ise kendine güveni kibre döndürmemek ve kusursuz olunmadığını kabul etmekten geçer.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap