MENTAL YORGUNLUKLARDAYIZ

Son zamanlarda çok sık duyar olduğumuz bir kavram olmaya başladı mental yorgunluk. Dünyanın derdinden mi, bitmeyen işlerden mi bilinmez ama hayli yorgunuz zihinsel olarak.

Belki de çok düşünmekten ileri geliyordur bu üzerimize çöken zihnimizin yorgunluğu.

Her yer kullandığımız şifrelerle doldu. Bunları akılda tutmak bile ayrı bir yorgunluk hali getiriyor üzerimize.

Diğer yandan da hem iş hem de günlük işlerin yoğunluğundan yakınıyoruz. Her gün yapacağımız günlük, haftalık planlar bile ayrı bir zihin meşguliyeti olabiliyor.

İçinde bulunduğumuz dönem de zihnen yorulmamıza çok müsait. Gün içerisinde o kadar çok uyaran ile karşılaşıyoruz ki. Bir yandan toplumda ve dünyada neler olup bittiğinin takip edilmesi bir yandan da takip ettiğimiz meşgaleler ciddi anlamda bir yük oluyor omuzlarımızda.

Ne kadar planlı yürütürseniz yürütün işlerinizi, işleriniz her zaman vaktinde ve planladığınız gibi gitmeyebiliyor. Aklımızın köşesinde ne zaman hallolur sorusunun durması da mental yorgunluğumuzun arttırıcı bir sebep olmakta.

Belki de fazla yükleniyoruzdur kendimize kim bilir. Hem hayat telaşı hem insanlar hem de kendimiz fazla geliyor olabiliriz zihnimize.

Başka bir yorgunluk nedeni de gelecek kaygısı. Gelecek için ne kadar tasalanırsak o kadar yorar bizi. Gereğinden fazla kaygı da mental yorgunluğa yol açar.

Düşündüğümüz zaman ne kadar çok yoran materyal var bizi. İnsanlara laf anlatmaya çalışmak veya ikna etmeye çalışmak da başka bir neden mental yorgunluk için.

Hayat boş vererek yaşanmaz tabii olarak ama her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi zihnimizi yoracak şeylerin de fazlası zararlı olmakta.

Kendimize zarar verecek kadar zihnimizi meşgul etmek mental yorgunluğa yol açtığı gibi önümüzdeki diğer projeler için de odaklanmamızı engelleyecektir. Bazen hiçbir şey yapacak gücü kendinizde bulamazsınız. İşte bunun nedeni mental yorgunluğumuzdur.

Zihnimizi bu kadar yormak yerine yaşamımızdaki önceliklerimizi belirlemek ve planlı bir şekilde aşırı kaygıya mahal vermeden ilerlemek bizi gereksiz mental yoğunluklardan da koruyacaktır.

Açıkça görülüyor ki mental yorgunluklardayız. Bu durumdan sadece kendimize vakit ayırarak ve dinlenmeye zaman, kendimize alan bırakarak kurtulabiliriz.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap