MODA FİLOZOFLARI

Ne olacak bu insanların moda takıntısı? Moda tasarımcıları için çığır açmak olsa da herkes sahne kıyafeti giymiyor sonuçta her gün.

Bir tarz belirlemek güzeldir tabi ki; ne kadar fazla çeşit o kadar renkliliktir. Modayı yakından takip etmek ve tarzına uymasa da moda diye edinmeye çalışmak ve elbise mezarlığına dönecek gardıroplarımızı açıklayamıyoruz.

Sadece kıyafetlerle de sınırlı kalmıyor moda anlayışımız. Her şeyin bir yeni modeli, farklı bir tarzı çıkıyor nihayetinde. İhtiyaç dahilinde değilken bu yeni trend diye istiflediğimiz düzinelerce şey vardır.

Bir sürü moda ikonu türedi. Konularında uzman da olsalar toplumu farklı yönlendirme gibi bir güce sahip olmaları da kanıksanamaz. Ne giyip ne kullanacağımıza çoğunlukla kendimiz karar vermiyoruz. Mağazalardan alışveriş yaparken yeni moda bu denilenleri alıp çıkar hale geldik.

Gelişen teknolojiyi ve yenilikleri tabi ki takip etmek gerekli ama sırf moda diye de kullanmak akıl dışı geliyor.

İhtiyaç fazlası her zaman israf olarak görülmelidir. Yeni çıkan bir ürün bizim için işlevsizse trend ya da moda olmasıyla ilgilenilmesine de gerek yoktur.

Sınırlı bütçelerle zaten hepsini takip edebilmek de mümkün değildir.

Sırf moda diye alınıp da insanların üzerinde eğreti duran ama ısrarla yapılan her şey insanları başka yönden de gülünç duruma düşürür.

Önemli olan kendinize yakışanı edinmek olmalıdır. İnsanların ilk dikkat etmeleri gereken nokta da önce edinimi sağlayabiliyor olmak ve kendileri için kullanışlı olanı tercih etmek olması gerekir.

Kime sorarsanız moda filozofu kesiliyor. Herkes kendi görüşü kadar biliyor ve kendinizi neyle rahat hissedeceğinizi bilemeyebiliyorlar.

İnsanlar her zaman imkânları ölçüsünde kendine yakıştırabildiğini kullanmalı. Her şeyin de bir ölçüsü olması gerekir. Hiç tasvip etmediğiniz bir şeyin modaya uymak için alınıyor ve kullanılıyor olması mantıksız bir yaklaşım.

İnsanlar kendilerine neyin yakıştığını ve hangi özellikte bir ürüne ihtiyaçları olduğunu bilirler. Sırf daha süslü veya hiç kullanmayacağınız bir özelliğe sahip olduğu için dahası başka insanlar sahip olabilmişler diye hırsla temin edilmesinin ihtiyaçla da alakası yok.

Hayat sizin, bakış açısı sizin. Kendi tarzınız olsun ve isteklerinizi kendinize, ihtiyaçlarınıza göre belirleyin.

O yüzden moda filozofu olarak geçinenlere itibar etmeden kendinize yakışanı yapın!

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap