NARSİZM BİR ALIŞKANLIK MI?

Herkes önemlidir tabi ki hem kendine göre hem de başkalarına göre. Bir şey de var ki onlar daha önemlidir. Kendilerini hep ama hep daha üstün kılma derdinde olan narsistlerden bahsetmek gerek.

Bir narsistle kesinlikle aşık atamazsınız. Ben merkezli oldukları için size bir çizgi çekeceklerdir ve önce ben diyeceklerdir.

Öz önem veya kendine değer verme tabi ki önemlidir ki insanların kendine güvenlerini de tazeler; abartılmadığı sürece.

Benmerkezci ve öz önemi yüksek olan kişilere göre sizin de öneminiz yoktur ve söylediklerinizin bir kıymeti de yoktur.

Sizi kesinlikle dinlemeyen, kendine has bir kitle olarak kendileri anlatır kendileri dinlerler. “Oh söyledim kurtuldum, şimdi başkaları düşünsün.” düşüncesinde olmalarına şaşmamak gerek. Sizin ne düşündüğünüz ve ne hissedeceğinizin bir ehemmiyeti yoktur onlara göre.

Fazla kibirlidirler anlayacağınız; ben varım demekten çevrelerini gözlemlemeye fırsatları olmaz.

Belki de içsel olarak yaşadıkları çöküntüden böyle davranıyorlardır; kimsenin içini bilemeyiz.

Ne olursan ol gel de diyemezsiniz böyle insanlara ki zaten kendileri olarak gelmeyeceklerdir size. Abartılı bir benlik duygusuyla gelip sizi zaten görmeyeceklerdir.

“Mütevazılık mi, o da ne?” diyebilecek birisiyle karşı karşıya kalmaktansa kendi kabuğunuzun içi daha güvenlidir. Çünkü ilk fırsatta kendisinin sizden üstün olabileceği düşüncesiyle girişimde bulunacaktır ve sizin bu zamana kadar yaptığınız her şey sıfırlanacaktır onların nezdinde.

“Tehlikeli midir narsistler?” sorusuna net bir cevap vermek gerekirse etrafınızda olmadıkça tehlike arz etmezler.

Evet, hayatta eşit doğmuş olsak da sonradan şartlar değişebiliyor. Şartlar değişmiş olsa da karşısındakini insan olarak göremeyen insanların kişilikleri sorgulanmalıdır. Sonuçta güçlünün güçsüzü, kötünün iyiyi saf dışı bırakmaya çalıştığı bir dünyadayız.

Belki de aşağılık komplekslerinden ve herkesi kendinden nitelikli görmelerindendir kendilerini daha fazla önemsemeleri. Daha da açığı belki kişilik bozukluğundan değil de alışkanlıktır narsistik.

Her ne olursa olsun ve nasıl nitelendirilse nitelendirilsin; Her insan önemlidir ve bir diğerini yok sayma lüksü yoktur.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap