PARATONER EVREN

Evrene mesaj yolladınız ve geri gelmedi mi, bütün saçmalıkları çektiğinizi mi düşündünüz ya da iyi düşünmediniz de kötü mü oldu, bütün evren size bir şey olsun diye mi birleşti; soruları yerinde olacaktır.

Olumlu düşünmenin elbette ki yararı vardır, bunu kanıksamıyoruz. Ama başınıza gelen her şey de sadece sizin düşünmenizle olamaz. Öyle olsaydı dünyada konumunuz bambaşka olabilirdi.

İnsanların tam olarak takıldığı nokta da bu olsa gerek; bir yerde bir eksiklik var ama kaynağını henüz bulamamışsınızdır.

Tam not alacağınız bir sınav kâğıdı verip de eksik almak gibi bir durum söz konusu ve hoca sadece ifadenizi beğenmemiştir bize sorarsanız. Sınavınıza çalıştınız, elinizden geleni yaptınızsa gerisi de sizin dışınızda gelişen şeylerden kaynaklanır.

Yani demeye çalışılan aslında siz yerine getirmeniz gereken tüm şartları yerine getirmişsinizdir ama yine de istediğiniz sonucu alamamışsınızdır. Demek ki sizin dışınızda da bir etken bulunmakta bu denklemde.

İyi düşün iyi olsun diyen ya da kötü düşündüğün için diyen iyilik timsallerinin de atladığı bir nokta var ki daha önemli olması gerekmekte bu kısmın.

İşlerin akışında tek değişken siz değilsiniz demek ki başkalarının da sizin hakkınızdaki düşünce ve dilekleri önemli olmakta. Herkesi de aynı anda mutlu edemeyeceğimizi kabul etmiştik baştan; ayıkla pirincin taşını şimdi.

Herkesin düşüncesinden korunmak için efsunumuz da bulunmuyor; o zaman paratonerliğe devam demektir.

Bu durumda yapılması gereken pek fazla bir şey yok ya görünmez olup dikkat çekmeyeceğiz ya da bütün elektriği üzerimizde taşıyarak gezeceğiz.

Bunlar yerine dileklerimizin hepsini ortaya saçmamak, sessiz sedasız çalışmak ve sadece işlerimizle gündeme gelmek, herkese sizin hakkınızda yorum yapma hakkını vermemek gibi basit çözümlerle de atlatabiliriz bu durumu aslında.

İnsanlar güzel olan her şeyi mahveder demeye dayanarak başka çare bırakılmadığı için belki de güzellikleri görmeleri de gerekmiyordur.  

O yüzden evren paratonerliğindense kendi yolumuzdan ayrılmadan sadece yapacaklarımıza odaklanmak yeterince iyi bir çözüm olabilir. En azından insanların düşünceleri kötü olsa da bilmeyiz ve dolayısıyla etkilenmeyiz de.

Paratoner evrende tek başınıza hayatta kalabilmeniz için bol şans dilerim.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap