RUHSAL DENGE

İçiniz içinizi yiyor veya içiniz rahat etmiyorsa bir yerde bir aksaklık vardır. Ruhsal denge dediğimiz şey iç huzurudur.

Ruhsal dengeyi sağlamak için üzerinize düşen ödevleri tam anlamıyla yapmış olmalı ve vicdanınızın temiz olması gereklidir.

İnsanların ruhunu genelde kötü düşünce veya kaygıları bozar. Kötü düşünceden kasıt kötülükler değildir. Durduk yere gelen felaket senaryoları da kötü düşünceye neden olabilir.

Diğer yandan da doymayan ruhlar iç huzurunu yakalayamaz. Güzel bir kitap almadıysanız elinize, güzel bir nağme dinleyemediyseniz ruhunuzu dinlendiremezsiniz de.

Ruhunuz bedeninize dar gelir bazen. Belki fazla yüklenmişsinizdir kendinize belki de eksik bırakmışsınızdır. Her iki durumda da dengeli bir ruh hali bekleyemezsiniz kendinizden.

Her kaçış planının içindedir “Dengem yok.” sözü. Oysaki ruhumuzu doyurmak ve dengede tutmak asli görevimizdir.

Her zaman sizden kaynaklanmaz ruhunuzun dengesizliği ama bu kadar da müdahale ettirmeyin kendinize canım, diyenleri duyar gibiyim.

Belki bir fobiniz neden olmuştur buna belki de derinlerde bir yerde kalan korkunuz bu dengesizliğe.  Bir yerde bir yanlışlık vardır kesin olarak emin olduğunuz.

Herkes kendi içinde bir denge ve dengesizlikle boğuşurken toplumun dengesini de düşünmemiz gerekir. Kötü bir haberde hepimizin dengesinin bozulduğu da aşikardır.

Ruhsal durum bulaşıcıdır neticede. Biri gelip ruhunuzu sıkar biri gelip özgür bırakır sonuçta.

Hiçbir şekilde hiçbir olayla veya durumla ilgilenmiyorsanız da ‘ruhsuz’ damgası vurulmuştur çoktan arkanızdan.

Ruhu inceleri de duymuş olmanız gerekir ki onlar incelikler abidesidir. Kimseyi kırmaz ve kimseyi üzmezler, kendilerini üzdükleri kırdıkları kadar.

Yine de ruhunuza en iyi ne gelir yine kendiniz bilirsiniz. Kimi bir dost meşkinde bulur kimi de kendi haline kaldığında huzuru. Her durumda da kendi haline bırakırız.

Aşırı huzursuz insanlara baktığınızda ise aklınıza gelmesi gerekenler; kendisiyle barışık değil ya da diğer insanları kıskanan yapıda oluğundan dolayı ruhsal dengesi bozuk. Her zaman sizinle yarışan ve her zaman sizi manipüle etmeye çalışan insan tiplerinde denge ne arar ki. Bir kere istediği gibi size benzeyememiştir ya da kendisini istediği şekle sokamamıştır.

Ruhsal dengesi olmayan insanlar çevresinde de huzurlu ve dengeli kimseyi görmek istemezler zira buna da katlanamazlar ve ilk işleri sizin de dengenizi bozmak olur.

Aslında herkes kendi dengesini sağlayabilir ama bir diğerinin baz alınması olan dengeyi de sarsacak niteliktedir.

Huysuzluk, huzursuzluk belirtileri göstermek yerine ruhunuzu doyurup ruhsal dengenizi bulabilirsiniz. İşe etrafınızdaki huzursuz insanları hayatınızdan çıkararak başlayabilirsiniz.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap