TEKNOLOJİK YALNIZLIK

Teknolojimiz her geçen gün daha da ilerliyor. Artık insanlarla aramızda mesafelerin önemi kalmadı. Daha kolay ulaşabilir olduk birbirimize.

Diğer yandan da sosyal olarak da birbirimizden uzaklaştık sanki. Bir tıkla ulaşabiliyorken her şeye zahmet etmemeye başladık birebir görüşmelere.

Büyük bir kolaylık sağlamış olsa da teknoloji bizlere; insanlarla aramıza mesafeler girdi. Biraz uzaklaştık ve soyutlandık sanki bununla birlikte. Yalnızlaştık da biraz nihayetinde.

Teknoloji normalde yaşamı kolaylaştırma adına çok işimize yaradı. Dünyaca geçirdiğimiz pandemide de hayat ve insanlarla bağlarımızın kopmamasını sağladı.

Yine de yüz yüze görüşmelerimiz azaldı; artık kahvelerimizi bile sanal gönderir olduk. Sanal bir dünya inşa edip içine hapsettik kendimizi.

Yeni sınırlarımız oldu böylelikle yaşam ve sanal dünya arasında. Sinema, tiyatro ve çeşitli kültür etkinliklerine bile gitmez olduk; evimizde rahat kanepemizde izlemek varken yormadık kendimizi.

Yol bile sormuyoruz artık kimseye; teknolojimiz var çünkü. İstediğimiz yere bizi götürüyor nasıl olsa dijital araçlarımız.

Hâlbuki insanlar görmek ve hissetmek isterler bulundukları ortamı. Sürekli dört duvar içinde diğerlerinin hayatına bakakaldığımız bir dönemdeyiz.  Son dönemlerdeki dış etmenlerin etkisi olmuş olsa da dış dünyayla yeniden bağ kurma arayışlarına girmemiz gerekli.

Açık havada yeşillikler arasında içilen çayın keyfi mesela anlatılmaz. Yeni yerler keşfetmenin tadı zaten bir başka.

Ayaküstü sohbetleri bile yapmaz olduk; ben sana sonra ulaşırımlarla. Hep bir sonraya erteledik birbirimizi.

Alışverişlerimizi de incelemek istediklerimizi de sanal alam vasıtasıyla yaptık.

Dijitallik ilerledi ama sosyal olarak biz geriledik sanki. Yakında birbirimize hologramik olarak misafir olursak şaşırmayacağımız bir dönemdeyiz.

Hâlbuki toplum olarak karşılıklı sohbetlerimiz, misafirperverliğimiz ve sosyalliğimizle biliniriz.

Teknoloji tek başına kapatmadı bizi evlerimize. Dış dünyanın tasalarından sonra güvendik teknolojimize ama yine de çoğunlukla yalnızlaştığımız bir devirdeyiz.

Teknolojik yalnızlıklarımız çoğaldı hayat önümüze serilmiş gözükse de.

Teknolojik yalnızlıktan kurtulmanın tek yolu yine sosyalleşmek; fiziki olarak yine birbirimizin yanında olmak gerek.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap