TOKSİKLİK

Vücudumuzu sürekli arındırmak isteriz; toksik atıcılarla baya haşır neşiriz. Her şeye toksik etki yaratmasın diye dikkat ederiz. Ya toksik insanlara ne kadar dikkat edebiliyoruz?

Toksik insan tabiri belki abartı gelse de yerinde bir tabirdir; çünkü hepsinin sizi hasta etme özelliği bulunmaktadır. Hasta edemeseler de hayatınızda olumsuzluklara mutlaka neden olacaklardır.

Evet, toksik insanlar mevcut. Hayatımızın her anında ve her türlü denk gelmemiz mümkün bu tarz insanlara.

Sürekli şikayetçi, stres yaratıcı, motivasyon düşürücü ya da her koşulda negatifliği aşılayan birileri varsa toksik insan modeliyle tanışmışsınız demektir ve hemen kendinizi koruma altına almanız gerekmekte.

Toksik insanlarla karşılaşmamak mümkün değil ama en azından kendimizi bir şekilde etkilenmemesini sağlamak mümkün.

Bu tarz insanlara karşı toksik atıcı kullanamayacağımıza göre bizi etkilememelerine dikkat etmek gerek.

İnsanların toksikliği sadece kendilerini zehirlemez; çevresini de zehirlemektedir. Ortamın enerjisini bir anda değiştirebilecek kadar olumsuz enerji yayıldığında; o ortamın sizin için verimliliğini kaybediyordur zaten.

İnsanların güzel şeylere tahammülü olmadığını düşünmek yerinde olabilir çünkü iyi ve güzel şeyler her zaman zarar görmek zorundaymış gibi davranan insanlar bulunmakta. Yıkmak üzerine kurulu bir dünyada yaşayan o kadar çok kişi var ki.

Hayatın içinde kendinizle var olmaya çalışırken zehir saçan insanlar genelde dallarınızı kurutma ve sizi soldurma çabasında olması tesadüf olamayacak kadar gerçekçi; iyi bir şey yapıyorsunuzdur.

Kişilerin toksik etkisinden uzaklaşmanın en iyi yolu da kendi motivasyonunuzu kaybetmemek ve herkesi memnun etmeye çalışmamak gerekir ki ne yaparsanız yapın onu mükemmel görecek kimseyi bulamayacaksınız.

O yüzden toksik kişilerin olmadığı bir dünya olmadığı için en azından kendi iyiliğimiz için en az etkilenmenin yöntemini bulmak gerekli.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap