UZATMA

“Hayat kısa lafı uzatma.” diye bir motto dolaşıyor sevdiğimiz. Aslında hayatta hiçbir şeyi uzatmamak gerek.

Ne kırgınlıklar uzun sürmeli ne dertler sürmeli. Belki hayat bile uzun sürmek zorunda değildir. Vadesini dolduran her canlı zaten bir gün unutulmaya mahkumsa her şeyi unutmaya bugünden başlamak daha akılcı.

Küslüklerin şimdiden unutulması içinizin acısını alır ve üzerinizdeki yükü hafifletir. Daha özgür hissedeceğiniz de kesin sonuçtur.

Taşımayın hiçbir yükü. Ne alaycı bakışlar kalsın hafızanız da ne de gereksiz minnetler kalsın üzerinizde.

Hayatın akışı belli de siz mi ters yöndesiniz; hiç sanmam. Herkes kendi yolunda ilerler. Önemli olan herkes kendi istikametindeyken birbirinin yoluna engel olmaması ya da bu yolda çarpışmamak olması gerekir.

Bırakın hayatınıza sizin yolunuzda eşlik etmek isteyenler girsin. Birinin sizin yolunuzu ters istikamete çevirmesine müsaadeniz olmasın.

Evet, hayat kısa hem de çok. Henüz buradayken hayallerinize sarılmanız, planlarınızı ve projelerinizi hayata geçirmeniz gerekli.

İnsanların sizi oyalamasına da müsaade etmeyin; kimi insanlar sadece elinizi kolunuzu bağlamak için özellikle kafa karıştırıcı olabiliyorlar.

Hayatta ki başarınızın önündeki tek engel sizseniz başkalarının negatif düşüncelerine hayatınızda bir yer vermenin ve anlam yüklemenin de bir gereği yoktur. Bırakın insanlar kendi kendine söylenip dursun.

Belki abartı gelebilir ama niyet okuyamadığımız için negatiflikleri hissetsek de konduramamaktayız. O yüzdendir ki insanların sözlerine takılmayı da uzatmamak gerek.

Siz sizsiniz ve başkaları gibi olmak zorunda değilsiniz. Kendi düşüncelerinizin önünde kimsenin durmasına müsaade etmeyin. Önemli olan sizin içiniz, başkalarının dışı değil.

Hayatınızın ipleri sizin elinizdeyse başkalarına aldırmayı uzatmayın yani aldırmayın. Herkes sadece konuşur ama siz hayallerinizi gerçekleştirmiş olarak tarihe geçebilirsiniz.

O yüzden düşlerinize engel olan her neyse uzatmayın; hala gerçekleştirme şansınız varken.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap