VELVELE

Hep en çok bağıranın yanına koşulur. Kimi acılar da dilsiz olur ve velveleye verenlerinki kadar dikkat çekmez.

Kimi insanlar ne yaşarsa yaşasın abartmayı yaşamayı severler. Ya çok iyi oyunculardır ya da dikkat çekmeyi severler.

Hala anlaşılmış değil bu tr insanların bu ilgi görme çabası. Bir yerde bir eksiklik olmalı ki her zaman dikkatleri üzerlerinde toplamayı severler.

Kiminin eline toplu iğne batar feryat figan dinlersiniz kimi ise aldığı onca yaraya rağmen saklar kendini.

Değerli olmak veya değer görmek velvele ile olmaz. Bu sizi ancak küçültür başkalarının gözünde.

Kendi sorununu kendi çözemeyen aciz birinden başka hiçbir şey olmazsınız başkalarının gözünde ki acıtasyonla beslenirler genelde velveleciler.

Sizi seven insanlar zaten zor durumdaysanız hisseder ya da görürler halinizi. Ortalığı ayağa kaldırmanın gereği olmaz.

Nedense kimi insanlar ortalığı ayağa kaldırmadan hiçbir şeyi halledemediklerini düşünerek herkesi kendi yanına toplama çabasındadır.

İnsanlara ihtiyacınız varsa bir fısıltı yeter; büyük büyük sözler veya davranışlara gerek yoktur ki bu tarz gösteriş halleri ancak insanların sizi bağır çağır olduğunuzda dikkate aldığını gösterir. Bu da kişi için imaj zedelenmesi anlamına gelir.

Sorun çözme yöntemi çözüm odaklı olarak ve yardım alacaksanız dahi bunun üslubuna göre yapılması ile olur.

Ne kadar velvele yapılırsa yapılsın basit şeyler için bile yardım istediğinizde insanlar kullanıldığını anlamakta gecikmeyecektir. Zira kendi yapabileceklerini ortalığı ayağa kaldıranların yabancı çoban olmaları da olasıdır.

Benmerkezci bu insanların başkalarına faydası olmadığı gibi sürekli başka insanları meşgul etmesiyle zararının olması bile söz konusudur. Çünkü kendi derdi ve işi dışında kimseyi düşünmeyen bu tarz insanlar bir süre sonra toplumun kamburları olarak adlandırılacaktır.

İnsanlar belli bir seviyeye ve gelişmişliğe gelmişken çevresinden sürekli yardım talep eden insanların bir süre sonra dikkate alınmadığını da göreceksiniz ki bu kaçınılmaz sondur.

Diğer insanların basitçe yapabildiklerini velvele ile çevrelerine yaptıranların gelişmişlik ve yetişmişliklerini sorgulamak gerekir en başta.

Kısaca velveleci insanlar henüz belli bir kapasite, gelişmişlik ve olgunluğa gelmemiş insandır.

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap