YANLIŞLIK MI PARANOYA MI?

İnsanlar her şeyi bildiğini ve anladığını düşünür ya filmin koptuğu nokta orası olsa gerek. Belki de her şey bir yanlış anlaşılmadan ibarettir. Paranoya düzeyiniz de artmasın ya da paranoyak yerine konulmayın aman!

Bazen insanlar aklınızla oynar ama sonra siz yanlış anlamış olursunuz.

Bazen de yanlış anlamaya müsait olursunuz; kendi paranoyanızdır o da.

Nasıl ayrılabilir ki bunlar birbirinden? Muhatap olduğunuz kitle ağız birliği yaptıysa ne yapabilirsiniz?

Öncelikle ne yaşadıysanız gerçek olduğunu kabullenmeniz gerekir. Kabullenme aşamasından sonra ise kafanızda sorularla “Acaba?” aşamasına sevk edilirsiniz.

Önemli olan mantığınız ve hislerinizdir hâlbuki. Çoğu kişi bunu göz ardı ederek yaklaşır ve sonunda istenilen şekle girmiş olursunuz.

Özellikle de iki gün sonra yalanlanacak durumlar için ideal bir toplum baskısı yöntemidir bu.

Herkes bilir neyin ne olduğunu ama sadece siz biliyormuşsunuz gibi davranmaları sadece yarın bir gün suçlanmamak için oynadıkları taktiktir. Bunu çok sonra çözmüş olmanız bir işe yaramayacaktır.

Yani bozulan düzen sizinki olurken, siz yanlışlıklarla boğulurken herkes bir kenara çekilir ve üç maymunu oynar. Ona dördüncü maymun olan sizi yanıltma becerisine sahip olanları da ekleyebiliriz nitekim.

Yanılgı, yanlış anlaşılmalar ve paranoyaları bir kenara bırakmadığınız sürece de devran böyle sürüp gider.

Yanılmanızı insanlar da sosyal medya da minimum her kanal sağlayabilir. Ortada bir cenaze vardır ve kimse onu kaldırmak istememektedir gibi düşünülebilir. Kimse bu kimin cenazesi? Ölen kim? Sorularını sormak istemez. Cenaze üzerine kalsın istemez kimse. Ortada bir cenaze yok diyeceklerdir ağız birliği edip. Şimdi karar verme zamanıdır; ta görmezden geleceksiniz ya da üzerine kalacağını bilseniz bile gördüğünüzü söyleyeceksiniz.

O yüzdendir ki hayatta kendi doğrularınız olmalı. Herkesin görmek istemediğini görebildiğinizi söyleyin mesela.  Bir şey iddia ettiğiniz zaman sağlam gerekçelerle arkasında durabilin.

Mantığınıza ve içinizden gelenlere güvenebilin. Herkes bilmese de gerçeği siz biliyor olun.

İnsanlar çok iyi oyunculuk yapabilir ama hiçbir şey sonsuza kadar sır kalamaz. Elbet gün yüzüne çıkmayı bekleyen doğrular olacaktır; sabırlı olunursa.

İsterseniz gemileri yakın, isterseniz de dünyayı ama insanların sizi manipüle etmesini ya da yanlış anlama, paranoya hissine itmelerine izin vermeyin.

Ortada bir yanlışlık varsa çözülür, paranoyanız varsa tedavisi bulunur; yeter ki gerçeğe ulaşabilecek cesaretiniz olsun!

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap