YAZMAK SİZİN NEYİNİZ OLUR?

Yazıyoruz dolu dizgin. Bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Peki, yazmak sizin neyiniz olur?

Bir daha dünyaya gelirsek yazar olmak ilk tercihimde yer alabilir; şu an derme çatma yapıyor olsak da ne kadar yazarsak yazalım yetmiyor bize.

Yazmak en iyi sırdaşımız olabilir. Psikologların bile önerdiği ilk şey; pozitif ve negatif yönlerinizi yazın veya yırtıp atacak olsanız da içinizi dökebilecek yazılar yazın, derler. Bir nevi terapi yöntemidir yazmak.

Bir yerde haber kaynağınızdır. İnsanlara bir mesaj iletmek veya almak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir.

Doğru ve güncel bir bilgi vermek için her zaman kullanılır yazı yazmak. Bazen konuşmaktan daha etkili bile sayılabilir.

“Söz uçar, yazı kalır.” Sözünden yola çıkarak kalıcı bir eser bırakmak isteyenlerin yöntemidir yazmak.

Yazmak ifade yöntemimizi geliştirip; sanat dalları arasında beşinci sanat olarak hayatımızda yer almaktadır.

Yazarken özgürsünüzdür genelde; her yazdığınızdan sorumlu olsanız da. Düşünceniz, duygunuz, hayalleriniz ve dahası konu olmuştur bir yazara.

Yazarından bir parça taşır her zaman yazıtlar. Önceki dönemlerin tarihini ve yapılarını anlamak için de yazıtlarına bakar tanımaya çalışırız. Sümerler mesela önemli bir tarih kaydı olabilir, diye sürekli yazıtları araştırılmakta.

Yazmak bir yerde kimliktir. Yazarı ile ilgili bize bilgi verir. Yazarın içsel yolculuğuna, duygu, düşünce ve hayallerine ortak olmuşsunuzdur.

İçinizin korunu alabilen çok nadir aktivitelerden biridir. Konuşarak her şeyi sıralayıp anlatamazsınız da veya hep eksik anlatılmış gibi gelse de yazmak öyle değildir; içinizdekileri bir anda dökmüşsünüzdür.

Yazmak belki de hayat kurtarır. İçinizdeki boşluğa iyi gelir bir yandan bir yandan da içinize dert olanları anlatabilir ve süsleyebilirsiniz.

Dilinizin dönmediğinde kaleminiz yardımınıza koşar. Belki de daha iyi anlatır sizi başkalarına ve sizi size.

Bir yerde de yaşadığınızın kantıdır. Arkanızda bıraktığınız imzanız olan bir eserdir. Belki nesilden nesle aktarılacak kanıtlar sunmaktır hayata.

Yazmak aslında hayatınızdaki her şey olabilir. 

Yazar ve Şair Betül FIRAT

Yorum Yap